5 Ağustos 2021 Perşembe

ÖĞÜT

Mustafa Örki

27-06-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“Onlara, yeryüzünde fesat çıkarmayın dendi mi, derler ki: Biz ıslah edicileriz.”Bakara/2,11

Bu Koranavirüs tezgâh mı, yoksa gerçekten hastalık mı? Bu salgının sonunu görür müyüm bilemem. Diyorlar ki “artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ”bu görüşe evet derim. Dünyayı şekil veren üst akıl neyi planlıyor? Eğer böyle bir şey varsa Müslüman aklı da tedbir almalı, çare üretmeli. Bana gelince bugüne kadar ne yaptımsa bundan sonrası, son nefesime kadar iyi bir insan müslüman olmaya gayret edeceğim.

Mümin aklı merhameti esas aldığı için inşa ve imarı hedefler, yardım eder yok etmeyi düşünmez. Birlikte var olalım der. En iyi örneği Medine Vesikasıdır, tarih boyunca Müslümanların hayatında birçok örneği vardır. 500 Yıl önce İspanya’dan kovulan Yahudileri Osmanlının yer ve yurt vermesi gibi.

İnsan olmakla beraber Mümin olmayanlar gücü esas alır ifsat eder, fesat çıkarır. Örneği birinci Dünya savaşında sivil insan ölümü 6,6 asker ölümü ise 10 milyondur.

Mümin “biz” der, mümin olmayanlar ise ben der. Düşünce sistemleri farklı olduğu için davranış biçimlerine yansır. Müslümanlar iki dünyalı, diğerleri tek dünyalıdır. Değer yargıları insanoğlunun yönünü değiştiriyor.

Şimdi su uyur düşman uyumaz, uyumasını merhametli olmasını beklemek hayaldir. Müslüman aklını kullanacak ve iyilik elçileri olmak için sosyal, ekonomik tedbir ve çareler üretmek durumunda olmalılar, asla seyirci pozisyonuna düşmemelidirler.

Bu konuda her bir müslümana iş düştüğü gerçek, ama ilim sahiplerinin yükü biraz daha fazladır. Kötü örnek olarak vereceğimiz misalin bir tersi olanlar. İlim ahlakı gereği bildiklerini çekinmeden söyleyen bu uğurda vefat eden âlimlerimiz var İmam-ı Azam gibi.

Kur’an da ismi zikredilmeksizin, müfessirlerin çoğunluğuna göre Bel‘am b. Bâûrâ’dır. “ şu adamın kıssasını anlat” devamında O’na âyetlerimiz hakkında bilgiler verdik ve o -bunlara önce uyduğu halde- daha sonra bunlardan tamamen sıyrılıp uzaklaştı; ..azgınlardan biri haline geldi. Biz dileseydik o kişiyi âyetlerimizle yüceltirdik; fakat o dünyaya sımsıkı sarıldı, ihtiraslarına uydu. Allah’ın âyetleriyle bilgilendirdiği, fakat tabiatının kötülüğü yüzünden bu bilgileri daima dünya menfaatlerine âlet eden, bu adamın durumu, kovsan da kendi haline bıraksan da dilini sarkıtıp durmadan soluyan köpeğin durumuna benzer. İşte âyetlerimizi yalanlayanların hali budur. Bu kıssayı anlat, belki düşünür, öğüt alırlar” (A‘râf 7/175-176)

Koranavirüs günleri bizi kendimize gelmemize sağlamadıysa Rabbimizin bu ayetini anlamamışız demektir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÖĞÜT
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları