5 Ağustos 2021 Perşembe

RAMAZAN SONRASI

Mustafa Örki

30-05-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Allah’u Teâlâ Rahmandır, Kur'an’nın adı da rahman ve Hz. Muhammed sav için âlemlere rahmettir. Rahmet kelimeciğinin iyilik ve güzellikler olarak anlamak mümkün. Böyle olunca tüm nimetlerin sahibi Allah kullarına iyilikte lütufta bulunuyor. O sebeple biz O’na Hamd ediyoruz, övüyoruz. Rabbimiz lütfetti bir ramazan daha yaşadık.

Ramazan sonrası hayat gene devam edecek, kulluk görevimiz de sürecek. Ramazan ayında kazandığımız güzelliklerin çabuk bitmemesi gerekir. Bir şey daha ibadetlerimiz bizi daha merhametli, iyilik seven yardım eden kısaca salih ameller işlememize yardımcı olur. Biz böyle eğitim öğretim alırız. Eğer işler gerektiği gibi olmuyorsa ibadetlerimiz şekle, kültüre indirgenmiş demektir.

Ne yapmalıyız nasıl davranmalıyız? Bilgilendirme ve örnek olmaktan başka yol yok, gerisi tercihe kalmış. Şu Korana salgın günleri bizi kendimize gelmemize sağlamadıysa daha ne diyelim. Ölüm kapıda evlere hapsolduk, dışarı çıksak Tahtalıköy, içeride kalsak Bakırköy gibi fıkralık olduk. Hasta olup ölmek var veya karantinada kalmak tercih sizin. Dünyayı esir aldı bu virüs, ekonomiler sarsıldı, binlerce insan öldü.

Ne oldu da böyle oldu? İnsan hatası veya şevkat tokatı diyebiliriz. Ama olan oldu ve bu salgın devam edecek diyor otoriteler. Korku dağları bekletir cinsten oldu sanki.

Ramazan sonrası varsa kaza oruçlarımızı tutabiliriz, en önemlisi biz bu ayda hayatı nasıl ramazanlaştırabileceğimizi öğrendik. Hayatımızı ramazan ikliminde tutabilirsek, inanıyorum ki ahiretimiz bayram olur. Dünyada olan her şeyin bir sonu var, acılar-sevinler gelip geçici ama ahiret sonsuz.

“Yakın yani ölüm sana gelinceye kadar Rabbine ibadete kulluğa devam et” Hıcır,99

Bu âyetten önceki ayetlerden anlıyoruz ki, Mekke Müşriklerinin Hz. Muhammed sav için söyledikleri sözlerden dolayı kalbinin daralıyor. Rabbimiz buyuruyor ki : “ sen rabbine hamd et secde edenlerden ol” . Yani aldırış etme, moralini bozma der

Kulluk ve ibadetlerde istikrarlı olmak az da olsa devamlı olanı hayırlıdır prensibine göre harekât iyidir. Ramazan ayında kazandıklarımızın devamını getirmek gerekiyor. Ne zamana kadar sürdüreceğiz? Mealini verdiğimiz ayetten anlıyoruz. Ölüm bize gelinceye kadar, mevsimlik değil bayramlık elbise gibi olmamalı.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - RAMAZAN SONRASI
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları