5 Ağustos 2021 Perşembe

İMAN ZAYIFLIĞI VE AMEL EKSİKLİĞİ

Mustafa Örki

21-05-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Bu ayı değerlendirirsek Müslümanların üç türlü harekâtı olduğu muhakkaktır. Görmedik, duymadık haberimiz yok diyenler. Ucundan kenarından tutanlar ve gücü yettiğince bu ayda yapılması gerekenleri yapmak şeklindedir. Peki, neden böyle oldu? Oluyor niçin tam manasıyla kulluğumuzu gösteremiyoruz? İki sebebini sayabiliriz, inanç zayıflığı hastalığı ve niyetteki ciddiyetsizlik diyebiliriz.

İslam dini İman eksenli bir yapıdır. İman da varlığını ve etkinliğini amel olarak gösterir. Din ve dindarlık esasen inanç ve amelden oluşur. Din, ne sadece iman ne de yalnızca ameldir. Bugün duygu kirlenmesi vardır. Nasıl bir çevre kirlenmesi varsa, duygu ve akıl kirlenmesi var. Rabbimiz (Mânevi kirlerden) arınma gayreti içinde olanlar kurtuluşa erecek. Rabbinin adını hatırda tutan ve O'na kulluk eden, salata duran da (kurtuluşa erecektir".87,14.15 buyuruyor.

İnsan ne istemelidir, şöyle de diyebiliriz, neyi istiyoruz? Kur’an bu sorunun cevabını “felah” der. Hz. Muhammed sav insanlara çağrısı “Lâ ilâhe illallah deyin felaha eresiniz” tevhidi çağırması sıradan bir çağırma değildir.

Felahı Ragıp el-Isfahânî dünya da refah, rahatta devam, bâki olma zenginlik ve izzettir. Ahiret için ise: yok olmayan beka, fakirliği olmayan zenginlik, zilleti hakirliği olmayan izzet ve cahilliği olmayan ilim diye tarif etmiş. Bir bakıma anne karnındaki veya sembol atamızın bahçesi gibidir. Sıratı müstakim, nimet verilenlerin yolunu bizi kim söyleyecek, hidayet edecek? Bizi yaratan söyler, Allah’tan tek bir şey istesek o hidayet olmalıdır.

İnsanoğlu bu dünyayı güzelleştirdiği gibi kirlendirebilir. Kazandığı ve kazandırdıkları ile” kara da ve denizde fesat” çıkarır. Kirlenme de arınma da kendimizde başlıyor. Tezekkâ kelimesi için otoritelerimiz arınma ve artma manasına gelir, bu kelime tekellüftür. Yani zorluk demektir, insan kendi isteği ile külfeti girer ve o işin zorluğunu katlanır. Niye? Çünkü sonu kurtuluştur, mutluluktur.

Amellerimizi bakarak imanımızın zayıfladığı tespitini rahatlıkla yapabiliriz, ne yapmalıyız? Onlardan biri sağlam/iyi bir niyettir. Bu, işin görünmeyen yönüdür.“Ameller niyetlere göre değerlendirilir hadisi bu şartı ortaya koymaktadır. İkincisi bilgilerimizi yeniden güncellemektir, İman ettim ciddi bir iştir, oyun değildir, sadece bir sözü söylemek hiç değildir. Uzun bir listenin altına imza atmaktır. Bir ömür boyu sürecek azim ve sebat gerektiğini bilmemiz gerektiğini inanmaktır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İMAN ZAYIFLIĞI VE AMEL EKSİKLİĞİ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları