SABREDENLER İNŞALLAH KAZANACAK

Mustafa Örki

13-06-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“Rabbin için sabret diren, çıkış için yol ara” Müddessir/74,7

Kadim sözdür “Buda geçer yahu” veya hangi günü gördük de akşamını görmedik” gibi. Zaman İbn Haldun’a göre zaman “İbn Haldun’a göre zaman bekleyene göre geciken, sıkıntısı olana göre geçmeyen, neşeli olanlar için çabuk geçermiş. Biz Korana Virüs günlerinde olduğu gibi hepsinden bir parça yaşadık.

Kur'an haber vermiş "... Yusuf daha nice yıllar zindanda kaldı." (Yusuf Suresi, 42)] ayetinden hareketle ilim sahipleri Yusuf As mahpusların piridir derler. Ve hapishane bir nevi medresedir, insanlık tarihinde eğitim ve öğretimin yapıldığı yer mekâna denilmiş. İster suç isterse Yusuf As gibi suçsuz yere hapis hayatı yaşayanlar burada eriyip gitmemişler tam tersine var olmuşlar.

Yusuf misali suçsuz veya suç işleyerek hapis hayatı yaşayanlar manevi açıdan çok güzel birer eğitim ve nefsi terbiye yeridirler. Diğer bir deyişle, müminler için hapishaneler birer medrese hükmündedirler. Korana Virüs tehdidi yüzünden karantina hapis hayatı yaşadık. Bu bir hastalık, bela musibet idi, salgından dünya etkilendi, can kayıpları oldu, ekonomik zarar gördü ama faydaları da oldu. Hava kirliliğinin ortadan kalkması azalması gibi diyebiliriz.

Bizim tarihimizde yazar-çizer, siyası v.s birçok insanın hapishane hayatı var. Onlar içinde bulundukları durumu nasıl kabüllenmişler? Başına gelenin Allah'tan bir hayır olarak kabul görmüşler. Tebliğ vazifesine devam etmişler diğer mahkûmlara örnek olmuşlar. Hapis hayatı boyunca asla bir şikâyette bulunmamıştır. İşte onun bu tavrı, kendisinden sonra gelen tüm müminlere de güzel bir örnek teşkil etmiştir.

Kendim için derim ki her şeyden evvel zayıf olduğumu fark ettim. Tedbir tevekkül ve itminan gerekiyormuş bu günler için. Elden geleni yaptım sonuç hayrımızadır, can sıkıntısı gibi, hapis hayatı meşguliyetimiz oldu. Ama hürriyetin ne büyük nimet olduğunu fark ettim. Bu arada İslami bir hayatın yalnız ahirette değil her şeyden önce dünyada olduğu bir kez daha hepimiz fark ettik.

Ne yaptın? Kendimi izole ettim, evdeydim. Bu benim için hiç yabancı olmadığım bir durum. İtikâf hayatı yaşadım, canım sıkılmaması için, meşgul oldum. Hocalığımız yanında okuyor-yazıyorum. Artık namazlarımın kıraati, rükû ve secdeleri uzadı. Diyebilirim ki cami de kıldığım namazlardan daha uzun oluyor. Vee kendimi sorguluyorum “içini temiz tut” emri gereği negatif düşüncelerim var mı? Diye. Evde kavga gürültü yok. Kısaca İslami bir hayat yaşamak iyi ve güzel, sonuç ne olur? Bilmiyorum. “Karanlığa yaran Rabbine sığın” emrine uyduk. Gelecek endişesi ve korkusunun bizi esir almasına izin vermemeğe çalışıyoruz.

Hanımlar evde kendilerini meşgul edecek çok şeyleri var, erkekler bilhassa yaşlılarımız için çok zor oldu.”Bu da geçer yahu” deyip ibadetle uğraşsılar kedileri ve için iyi olacak. Aslında İslami hayat yaşamak öğrenmek ve tatbik etmek bizim kazancımızdır.

İbadetler yol azığımızdır derken boşuna denilmemiş, ispatı karantina günlerimiz de gördük yaşadık. Bir fasıldı geldi geçti demeyelim ibret alalım. Ders almazsak daha çok çekeriz unutmayalım.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SABREDENLER İNŞALLAH KAZANACAK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları