BU DA GEÇER

Mustafa Örki

20-06-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“Her türlü pislik ve kötülükten kaçın uzak dur.” Nasıl olacak? Bir önceki ayetten öğreniyoruz “Rabbinin adın yücelt” yani Allah’tan başka Allah’ın olmadığını kabullenme, hayatın her alanında O ne diyorsa o demek. Ancak böyle ıstırap ve endişeden sıyrılabilirsin demektir bu. Şirk ve küfür günah ne varsa insanın kendisine yaptığı en büyük kötülük. İnsan neden bu hatayı yapar? Temelinde Allah’ı yetersiz görmekten kaynaklanıyor. İnsanın tevhid inancına sahip olması ve yaşaması zaaf ve yılgınlığa düşmesine engel oluyor.

Siyer kaynaklarımıza göre içini temiz tutanlarla tutmayanlar, müminlerle kâfirler arasındaki bu mücadelenin bir örneğini siyer kaynaklarında Haberu’s Sahife olarak geçmiş.

Kureyş Hz. Muhammed sav ve kabilesi Hâşim oğullarını bir mahalleye hapsettiler boykot uyguladılar. İstedikleri Hz. Muhammed sav davasından vazgeçmesiydi. Üç yıl süren bu boykottan yardımlaşarak çıkmışlar. İçlerinde mümin kâfir olan var, ama kabile anlayışı sonuç vermiş. Hüzün yılları olarak bilinen o yıllarda Hz. Hatice validemiz ve Ebu Talip vefat etmişler.

Sonrasında hicret gerçekleşmiş, Hz. Muhammed sav Ashabı kırık kanaat yaşamaya devam etmişler. Hicretin 7. Yılında gerçekleşen Hayber fethine kadar karınlar doğru- dürüst doymamış, üstlerinde bir elbiseleri olmamış.

Boykot bitiminde Haşim oğullarından bazıların mal varlığı erimiş aksine diğer sülaleler Mahzumoğulları gibi zenginleşmişler. Azgın azınlık kesimin bu ihtişamlı günler beş sene sonra Bedir günü bitmiş, birçokları öldürülmüş. Malının, servetinin de bir fayda sağlamadığını biliyoruz, böyle olduğunu Kur'an haber veriyor

İnsanlık tarihi boyunca neşe ve kaderli günler sürüp gitmiş. Bundan sonrada böyle olacak, bu bazen kısmi bölgesel bazen Koranavirüs salgınında olduğu gibi Dünyayı içine alır. Yolun başında bilinmesi gereken bir bilgi. Ey Nebi ve izleyicileri hayatta neşeyi de sıkıntıları da yaşayacaksınız. Bu kural insanlık için geçerlidir, hatırlayalım.

Sağ kalanlarımız görecektir. Ölenler ölecek, çoğunluk sıkıntı çekecek, ama birde bu işten karlı çıkanlar olacak. Bazıları mevki-makam ve servetlerine servet katacak. Müslümanlar içinde bulundukları durumu nimete çevirmeleri mümkündür. Örneğini yukarıda izaha çalıştık.

“Celâliyle zâhir olsa, bu da geçer be yâ hû... Cemâliyle âyan olsa, bu da geçer de yâ hû...
Bî karardır felek, daim döner durmaz bir an, dursa bir an, ne yer kalır ne gök kalır be yâ hû...
Kâh-ı zulmet, kâh-ı envâr bir bir ardın devreder, kâh-ı lütuf, kâh-ı kahır, ondan olur be yâ hû...
İmtihan için oluptur daima neş'e, azâb sen, "sen"i bilmek içindir, kahrı lütfu be yâ hû...
Fâniya vird-i daim et bu sözü her zaman, gece gündüz hatırından hiç çıkmasın be yâ hû”
Fâni/Lütfi Filiz

Allah’u Teâlâ “Âlimdir” en iyi bilendir. Peki, bu sınamalar ne? İmtihan başka şekilde olmaz. İnsanın kendini rabbini bilmesi böyle olacak. Yoksa insan itiraz eder, ederiz, Allah c.c bilgilendiriyor seçimi bize bırakıyor. İstikamet üzere olanlar inşallah kazanır, dilerim bizlerde bu kazananlar içinde oluruz. Son söz “Rabbin için sabret çare ara diren”.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BU DA GEÇER
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları