KADİR GECESİ

Mustafa Örki

19-05-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Yalnız bir gece ve gündüzü değil tüm hayatımızı kıymetli hale getirmek mümkün dür. Nasıl olacak? Kadir kıymet bilmekle, insanımız kendisine hizmet edenleri sever kadirşinastır. Bu özelliğini fıtratına ve Rabbine borçludur. “Bin aydan hayırlı” olan bu kitabın kadir kıymetini bilenler Allaha şükür içinde olurlar. Sadece bir gün veya gecelik değil ömürlük olduğunu bilir bilmelidir.

Kur’an ile yakından ilgilenen tüm insanları bir şekilde kendisin hayran bırakmıştır. Kısaca bu ilahi hitap insanları müspet veya menfi etkilemiştir. Okuyanlar, dinleyenler ve manasını anlayıp kavrayanlar her şeyden öte yaşayanlar hayrandır. Şu sözü seviyorum, “Dünyanın yedi harikasını görmesek çok şey kaybetmiş olmayız. Ama bu kitabı anlamazsak, hayatımızın içine dâhil etmezsek çok şey kaybetmiş oluruz.”

Hz. Muhammed sav Kuran’ı son derece etkileyici bir şekilde okumuş, hayata aktarmış ve bizzat yaşamıştır. Netice de dünyanın en büyük değişimini gerçekleştirmiştir. Asr-ı Saadet dönem itibari ile sanattan, medeniyetten, hukuk kavrayışından uzak, basit -fakat kumaşı kaliteli- bir toplumu alıp, onları disiplinli hakka- hukuka riayetkâr, saygılı bir süper güce dönüştüren asıl vahiy ve Hz. Muhammed As örnek yaşayışıdır.”

Şimdi sıra bizlerde yaşayanlarda en iyi ne iş yapıyorsak olma gayreti içinde olmalıyız. Bu kitap bize her zaman yolumuzu aydınlatacak şekildedir. Dünyayı kasıp kavuran Corana Virüsü insanları tedirgin etti, sanki karanlık bir gece gibi, korkutuyor. Beden ve ruh sağlığımız için tedbir alıp tevekkül etmemizde bu kitap bize bir şeyler söylüyor. Unutmayalım hayat hep üst düzeyde seyretmez, iniş ve çıkışların olması normal. Şimdi vahye kulak verelim, ne diyor?

“Deki, sığınırım Felak’ın/sabahın rabbine” Felak/113,1 Allah insanın iradesini önem verir. Allah insana irade/istek duygusunu yaratmıştır. Bu isteğin kullanılması hem de yerinde kullanılması esastır. "Dileyen iman etsin, dileyen küfrü seçsin." (Kehf, 29) insan iradesini görünen-görünmeyen, bilinen-bilinmeyen tarafından esir alınması tehdidine karşı bir formülü de rabbiniz var etmiş, yol göstermiştir. Felak kelimesi yarma çatlatma manasında olup yaygın görüşe göre: gecenin aydınlanması meydana gelen aydınlığa denir. Tâcü’l-arûs, flk maddesine göre:” bir belirsizlikten sonra hakikatin ortaya çıkışı demektir. İnsan karanlıktan korkar neden? Çünkü karanlıkta göz görmez. Fıtri bir duygunun verilmesi insanın lehinedir, insan çaresiz değildir. Peki, insan ne yapacak? Rabbine sığınacak. Gelecek meçhuldür, ne olacağı belli değil, insanı tedirgin huzursuz ediyor. Aslında bizim baktığımız noktadan şer gibi görünen ne varsa aslında hayırdır amma duygular, belirsizlik var.

Sabahın rabbi deyimiyle “ Allah’ın hakikatin her şekilde kaynağı Allah olmasından dolayı ona sığınma hakikatin peşinde koşmaktır olduğuna işaret edildiği anlaşılabilir. Korku hele de bir de yersiz korkular insanın Allah ve insan ilişkilerini zayıflatır. İnsan korktuğu ne varsa bir güç vehmeder. Evham insanı esir alır, bilinmezlik korkuyu korku vehmi tetikler. Dağların kabul etmediği sorumluluk duygusunu insanın üstlenmesi halife olarak yeryüzünü imar edeceğini gösterir. Korku umudu bitirir hâlbuki rabbimiz ”Dedi ki: “Sapıklar dışında Rabbinin rahmetinden kim umut keser?” Hıcr,56 der.

M. Akif merhum Gölgeler adlı bir şiirinde: “Allah’a dayan, sa’ye râm ol… Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol.”Hikmete Allaha nispet edilirse her şeyi yerli yerinde yaratması emir vermesidir. Resule indirgenirse doğru söz ve davranıştır. Bize ait olduğunda sorumluğuna bilerek dengeli hassas davranmak demektir. Kısaca tedbir alıp tevekkül etmek yetecektir. Tedirgin olmak huzursuz olmaktır, korkularımızı yönetmeliyiz ve yerinde kullanmalıyız.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KADİR GECESİ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları