ZIVANA

Ali Koyuncu

23-06-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Zıvana iki ucu açık boru. İçersine bir şey geçirilmek üzere açılmış delik. Değirmen taşlarının ortasındaki delikten geçen eksen anlamında kullanılan Farsça bir kelime. Dilimizde, "zıvanadan çıkmak" diye de bir deyim var. Kontrolden çıkmak, çok sinirlenmek, öfkelenmek, delirmek, aklını oynatmak, denetlenmez duruma gelmek anlamında kullanılır.

Bu günlerde her şey denetlenemez ve zıvanadan çıkmış durumda. Bir çıkar amaçlı suç örgütü lideri olduğu iddia edilen kişi; İçişleri Bakanını tehdit ediyor, sosyal medyada alaya alabiliyor. İçişleri Bakanı "suç örgütü liderinden 10.000 dolar alan siyasetçi var" diyor, gerisi yok. Yayınlanan videoların sayısı unutuldu.Videolar mevcut televizyon dizilerinin toplamından çok fazla izleniyor. Milyonlarca kişi videoları izliyor, Mısır'daki sağır sultan bile iddiaları, söylenenleri duydu. Duyması ve gereğini yapması gerekenler duymuyor, gereğini yapmıyor! Suç örgütü lideri kendisini de ihbar edecek şekilde; suçun nasıl, kimin tarafından, nerede, kime karşı işlendiğini ihbar ediyor, işlem yapılmıyor. Vatandaş neden yapılamıyor ki, diye sormaya başladı. "Bu zat bir elini bir siyasetin işaretini, diğer elini de Rabia işaretini yaparak, meydanlarda partiler adına mitingler düzenliyordu, o günlerin hatırına mı, sessiz kalınıyor?" Diye soruluyor. Adı geçen kişi "kahve şirketi olduğunu bir parti adına seçimlerde halka dağıtılan kahveleri kendi şirketinin parasız verdiğini" söylüyor. Dut yemiş bülbül gibi, muhataplar sessiz. Sessizlik çaresizliktenmi? Video yayınlama işi iyicene zıvanadan çıktı.

Siyasette herkese öfkelenen, önüne gelene bağıran, önüne geleni azarlayan sadece kendisini haklı gören, nobran, kırıcı, itici davranış ve söylemler bu günlerde zıvanadan çıktı. İnsanlar bu ayrıştırıcı davranışlardan sıkıldığı için, televizyonları kapatır oldu. Ayrıştırıcı uygulamalar, toplumu geriyor, kutuplaştırıyor. Yıllardır bölücü örgütlerinin yapamadığı bölme, ayrıştırma işini bazı siyasetçiler başaracak gibi. Ülkenin birliği, zıvanadan çıkmak üzere.

Bazı siyasetçiler ise tokmak vurucunun hık deyicisi gibi. Hiç bir konuda çözüm önerisi yok, çözümden yana çapası, çalışması yok. Önüne geleni azarlıyor, önüne gelene bağırıyor, hakaret ediyor, kendisini mahkemelerin yerine koyup, nasıl karar verilmesi gerektiğine, mahkemeden önce karar verme yetkisini, Anayasaya aykırı şekilde kendisinde görebiliyor. Tokmak başkasının elinde, davul başkasının boynunda. Siyasi erk, zıvanadan çıktı gibi.

Muhalefet partileri gündemdeki önemli konuların, mecliste araştırılmasını istiyor, nedense araştırma yapılmasından korkuluyor! Her öneri, ama her öneri; gerçek ortaya çıkmasın diye ret ediliyor. Siyasi çalışmalar zıvanadan çıkmış gibi.

Demokratik hukuk devletinde; her şey kendi ekseninde, kuralına göre olur. Zıvanadan çıkanlarda hukuk kurallarına göre hizaya getirilir. Bunun için öncelikle, hangi makamda olursa olsun, hiç kimse kendisini hukukun üstünde görmemeli. Herkes hukuka tabi olmalı. Hukuk işletilmeli,hukuk kuralları çalıştırılmalıdır. Sana göre, bana göre, size göre, bize göre hukuk olmaz. Bunun adı hukuk devleti olmaz! Ülkedeki herkesin makamı, mevkisi, ekonomik gücü, sosyal statüsü ne olursa olsun hukuka tabi olmalıdır. Hukuk dışında çözüm yok.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ZIVANA
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları