5 Ağustos 2021 Perşembe

ZAMAN

Ali Koyuncu

30-04-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Covid-19 salgını nedeni ile sokağa çıkma yasağının uygulandığı bu günlerde, zamanı zor geçiriyoruz. Zaman tanımlanması ve anlaşılması zor bir kavram. Zamanın nasıl hareket ettiğini kelimelerle anlatmak olanaksız. Çünkü dilde, düşünceyi sınırlıyor. Felsefe, din, bilim ve sanat gibi farklı disiplinlerde farklı zaman tanımlaması yapılmakta. Yazının konusu onlar değil. Ortak görüş, zamanın kaybolması söz konusu olmaz. Zaman daha çok algıyla ilgili. Zaman eğlenirken sudan hızlı akıyor gibi görünür. Tehlike anında, acil durumlarda yavaş akıyor, zaman geçmiyor gibi hissedilir. Zaman algısı kişilerden kişilere, kültürden kültüre, değiştiği gibi, yaşa göre de farklılık göstermektedir. Yaşlı kimseler gençliklerine göre daha az anı biriktirdiklerinden, zamanın daha çabuk geçtiğini hissederlermiş. Gençlerde çok anı biriktirdiklerinden; zaman uzunmuş, geçmiyormuş gibi gelirmiş.

Esasında zaman değişmez. Zaman adaletlidir, eşitlikçidir. Hiç kimse arasında ayrımcılık yapmaz. Yeni güne başlarken herkes aynı zamana sahiptir. Parayla satın alınamaz. Yarın öbür gün kullanılmak üzere biriktirilemez. Zamanın mevsimine göre; renkleri, kokusu ve ruhu vardır. Zaman çok sabırlıdır, öfkeyi bile evcilleştirir. Bizi uyarmaz, bize öfkelenmez ve çekip gittiğinde bir daha gelmez. Tolstoy, "en güçlü iki savaşçı, sabır ve zamandır" diyor. Zaman en sabırlı öğretmendir, öğreticidir.

Her zaman bileceklerimizin sayısı bildiklerimizden çok fazladır. Bu nedenle, her zaman yapılabilecek daha çok şey var. Büyüklerimiz, boş zaman yoktur, boşa geçen zaman vardır, diye söyler. Sokağa çıkamadığımız boş zamanlarımızda; kitap okuma ve spor yapmanın yanında, kimimiz yapboz yapıyor, bulmaca çözüyor, kimimiz satranç, okey ve iskambil oynuyor. İskambil kartları da zamana göre planlanmış. Bir görüşe göre, iskambil kartları, 10.yy da Çin'de tarım takvimi olarak tanımlanmış. Zaman içerisinde, Avrupa'ya gelmiş. Bugün kullandığımız iskambil kartları, Fransızca kelimeler içermektedir.

İskambil kartları zamana endeksli planmış dedik. Destesinin tekliği, senenin tekliğini gösterir. Bir senede 52 hafta vardır, iskambil destesinde de 52 kart bulunur. Kartlarda kupa, karo, sinek, maça olmak üzere 4 grup bulunur. Bu da tarım takvimine göre, bir yılda 4 mevsim olduğunun göstergesidir. Her grup 13 kağıttan oluşur, bu da bir mevsimde 13 hafta olduğunu gösterir. 4 mevsimde 13 hafta: 52 hafta eder. Her renk kartları sırayla topladığımızda: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11(vale)12 (dam),13(rua): 91 eder. Bu da her bir mevsimde 91 gün olduğunun göstergesidir. 91gün x 4 mevsim: 364 gün olduğunu gösterir. Destede 2 jokerden birisi yılı tamamlar, 364+1(joker): 365 gün olur. Jokerlerden birisi 4 yılda bir gelen, artık yılın gün sayısını tamamlar. Dört yılda bir mevsimler 366 günü gösterir, şubat 29 çeker. Mevsim değişikliklerini as sağlar. As mevsimin birinci haftasını, ikili ikinci haftasını, üçlü üçüncü haftasını, rua 13. haftasını temsil eder. Rua'ya kadar mevsim devam eder. Rua ile mevsimler değişir. İskambil kağıtlarını bazı kişiler sevmez. Şekilde kusur aramak yerine, özdeki anlamı fark etmeye odaklanmak gerekir. Zira iskambil kağıtları, zaman endeksli tanımlanmıştır.

Esasında önemli olan zamanı nasıl geçirdiğimiz değildir. Zamanı nasıl geçirdiğimiz; yılların içine ne kadar çok unutulmaz ve güzel anı sığdırdığımıza, hayattan ne öğrendiğimize bağlıdır. Öğrenmek için en gerekli şey sabırdır. Her başarı, sabır ile zamanı birleştirerek sağlanır. Yaşanan her şey olumlu olumsuz bizi inşa eder. Yalnız bizi değil bizden sonraki kuşakları da inşa eder.Yaşanan gün nasıl olursa olsun, beklenen gün her zaman daha güzeldir. Çünkü geçmiş kayıplarla, gelecek umutlarla doludur. Şansınız ve umudunuz bol olsun.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ZAMAN
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları