27 Eylül 2021 Pazartesi

YENİDEN DOĞUŞ

Ali Koyuncu

19-05-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

2020-2021 yılı Türkiye futbol şampiyonluğunu, Beşiktaş futbol takımı kazandı. Şampiyonluğun salgın sürecinde, seyircisiz, takımın ekonomik olarak banka desteği ile ayakta durabildiği bir dönemde olması, önemini daha da artırdı. Başarının ekonomik sıkıntılar nedeniyle transfer yapamamış, son gün son dakikalarda; sakat, başka takımların almadığı toplama futbolcularla gelmesi, hocasının adını öne çıkardı. Sergen Yalçın'ın takımın alt yapısından yetişmiş olması, daha da anlamlıydı. Futbol takımının lig şampiyonluğu; ekonomik, sosyal ve psikolojik açıdan kara kartalların adeta, yeniden doğuşu oldu.

Kartallar; ormanlara, dağlardaki oyuklara yuva yaparak yaşarlar. Kanatları ve kuyrukları geniş, bacakları tüylü, 2-3 yılda ergenliğe ulaşan, iri yırtıcılardır. Kartallar sıkça dönüş yaparak yükselirler ve yüksekten uçarlar. Çok sadık kuşlardır, hayatları boyunca tek eşlidir. Hiç eş değiştirmezler. Güven veren asil bir kuştur. Her yıl aynı yuvayı kullanırlar, yuvalarını kolay ulaşılamayacak yerlere yaparlar. Yuvalarına bağlı, kendine özgü davranışları olan bir kuştur. Çeşitli türleri vardır, 70 yıl gibi en uzun yaşayan kuşlardandır.

Ancak bu yaşa ulaşabilmek için kartal 40'lı yaşlarda, çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadır. Çünkü: 40'lı yaşlarda pençeleri sertleşerek esnekliğini yitirir, bu nedenle beslenme kaynakları olan avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelirler. Kartalların 40'lı yaşlarda gagaları göğsüne doğru kıvrılarak uzar, kanat tüyleri dahil tüyleri kartlaşır, kalınlaşır ve ağırlaşır.

Bu aşamada kartal iki seçenekten birini seçmek zorundadır. Ya “ ölümü” ya da “yeniden doğuşu “ seçecektir. Yeniden doğuş süreci, acı veren zor bir süreçtir. Bu yönde karar verirse sert bir kaya bulacak, gagasını, sert ve sürekli bir şekilde kayaya vurarak, eski gagasını, yerinden sökecektir. Bu aşamadan sonra yeni gagasının çıkmasını bekleyecek, yeni gagası ile sertleşmiş pençelerini yerinden söküp çıkaracak, eski kartlaşmış tüylerinin hepsini yolup atacaktır. Kartallar 5 aylık bu süreç sonuncunda kendilerine 20–30 yıl süreli bir yaşam bağışlayan o meşhur “ yeniden doğuş “ uçuşunu yapmaya hazır hale gelecektir.

BJK 2020-2021 yılı lig şampiyonu olarak adeta, “yeniden doğuşunu“ gerçekleştirdi. Genç, sakat futbolcularla, dar bir kadro ile gerçek bir kartalın yapması gerektiği gibi yaptılar. Sertleşmiş, işlevsiz gagalarını kırarak ‘yeniden doğuşu’ gerçekleştirdiler.

Bizlerde yaşamlarımızdaki zafer uçuşlarımızı sürdürebilmek için, kartallar gibi; bize acı veren alışkanlıklardan, rahatsız eden ilişkilerden, bağımlılıklardan ve kötü anılardan kurtulmak zorundayız. Kartalların davranışlarını, kendimize örnek alabiliriz. Ancak kartalın eski tüylerinden, pençelerinden ve gagasından kurtularak yeniden doğduğu gibi, bizlerde geçmişin gereksiz safralarından kurtulabildiğimiz oranda, yeniden doğuşumuzu gerçekleştirebiliriz.

Tüm dünyanın salgın nedeniyle ağır sağlık sorunları yaşadığı, sorunlara yaşadığımız coğrafyanın sıkıntılarının da eklendiği bir dönemde; kişinin yeniden doğuşu, Beşiktaş'ın şampiyonluğu kadar görkemli ve anlamlı olacaktır. Yeniden doğuş sürecinin sonucundaki, umutların ve heyecanların hepimizde çoğalacağını umuyorum. Herkese ekonomik, sosyal, psikolojik sorunları ile mücadelede; yeni umutlar, yeni heyecanlar, yeniden doğuşlar diliyorum.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - YENİDEN DOĞUŞ
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları