Ürgüp 3 aylık

YENİ HAYAT

Volkan Uyar

01-12-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Okulların kapanması ile ne yazık ki en başa döndük. Yine uzaktan eğitim ile öğrenciler öğretim alma çabasında. Öğretim diyorum özellikle çünkü eğitim kısmı uzaktan olmaz.

Çocuklarımız, öğretimi de tam alamıyor. Konuyu karambol bir şekilde görüp, tam sindiremiyor. Böylelikle geçen senenin ikinci dönemi ve bu sene gitmiş oldu. Bu durum, ülkenin geleceğini de etkileyebilir. Üniversiteler bile uzaktan eğitim ile ders vermekte. Online ders ile nasıl doktor, mühendis yetiştireceğiz anlamak zor gerçekten. Mesleğe başladıklarında göremedikleri uygulamalar sıkıntı yaratabilir. Deneyler yapmayan bir kimyacı, atölyede çalışmayan bir mühendis adayı nasıl uzaktan eğitim ile sonuç alabilecek.

Bütün bunlara bizler de neden olduk. Tedbirimizi yeterince almadık, maskemizi düzgünce takmadık. Belki de iyi yetişemeyen her çocuğun yükü omuzlarımızda. Internet ve bilgisayar yokluğundan ötürü, derse giremeyen tüm çocukların yükü omuzlarımızda. Ancak, bunları düzeltebilecek de yine bizleriz. Özellikle şehrimizde, vaka sayısını azaltacak şekilde hareket etmeliyiz. Bir çok şehrimizde, ana okulları bile uzaktan eğitime geçti. Bu çocuklar, uzaktan ne öğrenecek, yazık değil mi bu çocuklara?

Ayrıca, bu hastalık yüzünden, artık ekonomimiz de büyük zarar görüyor. Hep birlikte, el ele bu salgına karşı korunmalıyız. Az kaldığı söyleniyor, aşının hazırlandığı yakında bize ulaşacağı dile getiriliyor. O yüzden dişimizi sıkmalı ve bu salgına karşı önlemlerimizi artırmalıyız.

Milli Eğitim Bakanlığı, salgından kurtulunca yeni hayatımızda, gidişimizi gözden geçirmelidir. Bu süreç, bize, okulun az gün, az saatte yürüdüğünü de gösterdi. Demek ki sabahtan akşamın geç vakitlerine kadar çocukları okulda tutmanın zorunlu olmadığını gösterdi. Okulları açsak bile 2 güne yayılan eğitim ve öğretim süreci bizleri düşünmeye sevk etti. Zaten eskiden de okulların sabahçı ve öğlenci diye ayrıldığı zamanlarda, eğitim gayet yürüdü. Hatta başarılı öğrenci sayısı daha fazlaydı. Bütün bunlar değerlendirilmeli bence. Çünkü, şu andaki sistemimizde yanlış giden durumlar var gibi.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - YENİ HAYAT
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları