Yapı taşları ve yönetim

Diler Aslan

27-09-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Yaşamın yapı taşları, insan vücudu kimyasının yapı taşları, yönetimin yapı taşları, stratejik planlamanın yapı taşları, öğrenmenin yapı taşları, takım çalışmasının yapı taşları vb. çok alanın yapı taşları ifadesi yaygındır.

Tıp Fakültesinde Biyokimyayı anlatılırken, önce insan metabolizma yollarının görüntüsünü gösterirdim. Şekilde gözlendiği gibi çok komplekstir.

Öğrenciler çok şaşırırlardı. “Bunların hepsini mi bu derste öğreneceğiz?” diye bağırırlardı. Eğlenirdik. Bu ilişkileri, yıllara yayarak, öğrenmelisiniz. Çünkü insan vücudu öyle çalışır ki, bir yerde bir sorun olursa başka bir yerde de sorunlar yaşanabilir. Şekildeki oklardan anlaşılabileceği gibi birbirleriyle ilişkili yürür her şey. Bu ilişkilerin bilinmesi hayat kurtarır.

Bunlar moleküllerin reaksiyonları düzeyinde başlar. Sonra; hücre, doku ve sistem düzeyine çıkar. Yıllar içerisinde, hastalık hissedilir hale gelir. Klinik yakınmalarla hekimlere gidilir.

Ardından, dört grup biyokimyasal makromolekül vardır diye söyleyince rahatlarlardı (Her makromolekülün ne kadar kompleks olduğunu hemen söylemezdim). Bu dört grup makro molekülün de yapı taşları şunlardır diye başlar ve anlatırsınız.

Anlatmak istediğim şu: Çok karmaşık yapıların nasıl çalıştığını öğrenmek için en küçük yapının etkili ve yeterli sağlanması gerekiyor. Bu her şey için geçerli. İyi malzeme almazsanız yaptığınız yemek iyi olmaz. Eksik malzeme koyarsanız istediğiniz yemeği yapamazsınız. Temeli iyi yapılmayan ve etkili ve yeterli malzeme kullanılmayan bina çöker. Yapı taşları olarak tanımlanırlar. Olmazsa olmazlardır.

Her uygulamada yapı taşlarını kaliteli ve eksiksiz hazırlarsanız başarılı olursunuz. Başarısızlık insan vücudundaki hastalığın ortaya çıkması gibi çok geç anlaşılabilir. Dengeli beslenilmez, düzenli egzersiz vb. yapılmazsa vücut kendisini yönetememeye başlar. Sonunda hastalıklar oluşur. Bina oturulmaya başlandıktan sonra yıkılabilir. Yönetim için de bu geçerlidir.

Kişinin kendisini yönetmesi bireyseldir. Bunun haricinde her türlü yönetim insan topluluklarıyla gerçekleştirilir. Yönetimin başarısı, insan topluluklarının başarılı çalışmasına dayanır. Bu bağlamda iyi bir yönetimin yapı taşları nelerdir? Sorusu akla gelir. Piramitte en aşağıda tüm uygulama veya çalışmaların yapı taşlarının “birey özellikleri - bireyler arasındaki ilişkiler - kültür” olduğu gözlenir.

Bunlar hakkıyla bulunmaz veya sağlanmazsa ne yaparsanız yapın başarıya ulaşmak zor. Kısa vadede “mış” gibi görünse de uzun vadede başarı yakalanamaz veya hedeflere erişilemez.

Bireylerin kendi özelliklerinin toplumu ne kadar etkilediği örnekleri var değil mi? Özellikle, karar mekanizmasının başında iseler...

İyi bir hafta diliyorum.

Sağlıklı, Sevgi ve Saygıyla kalın.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Yapı taşları ve yönetim
Diler Aslan - Diğer Yazıları
Bütün Diler Aslan Yazıları