YAKLAŞTI

Mustafa Örki

15-07-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

İnsanımız sessiz sedasız Kurbana hazırlandılar, Kurbanlık besleyenler zaten önceden hazırlığa başlamışlardı. Kurban kesecek olanlar ise Ramazan Bayramı sonrası aklen veya fiilen kendilerini bir şekilde bu hazırlığa katıldılar.

Ve nihayet Arefe ile birlikte kurban günleri başlayacak. Teşrik tekbiri sonra bayram namazı ve kurban kesme ile bir bakıma hayat bir başka şekle dönüşecek. Kısaca gündem değişecek bu sıradan bir olay değildir. Kanun gücü kendilerini zorlamadığı halde sanki bir kuvvet onları sevk edecek, yönlendirecek. Dinin bir gücü var, bu gücün içine bilgi katabiliriz sonra şuur eklersek büyük kazanımlara sebep olabilir.

Hatırlayalım Rabbimiz Kuran’da Rabbimiz “Biz sana Kevser’i verdik. O halde namazı da, kurbanı da yalnız Rabbine tahsis et. Muhakkak ki o sana buğz edendir, (asıl) ebter (olan). ” 108,1.2.3

Bayram namazı ve Kurban vacip midir, sünnet midir konusunda ulema ihtilaf etmiştir. İlginç olan ise Müslümanların ittifakıdır. Her neyse demişler âdeta, ama çocuğundan yaşlısına bayram namazına ve Kurban kesmede ciddi bir gayret göstermişlerdir.

Namaz kılmışlar, kurban kesmişler ve bayram etmişlerdir. O zaman şu soruyu sormalıyız bayramın bir gücü var mı? Evet, var! Binler bir şekilde motive oluyor ve bu koroya katılıyorlar. Bana öyle geliyor ki bunun iki sebebi var biri surenin kendisi, ikincisi insanın cennet arzusudur. Nasıl mı? Şöyle anlıyorum.

Ulemamızın tespitine göre: Kevser suresi Kuran’ın en kısa suresi ama anlamı derindir. Mekke müşriklerinin kıskançlığından dolayı moral bozucu söz ve davranışları karşısında onun ümidini tahrik eder ve iç kuvvetini yükseltir. Risalet bir yük değildir tam tersine hayırdır.

Bu durum bize ne söylüyor? Hayat kendine göre zorlukları içinde barındırır. Yolcuyuz yolun encamı gereği zorlanıyoruz bizlerin de iç kuvvete maneviyata ihtiyacımız var. Tüm ibadetler yol azığımız olduğuna göre, ibadetler ise tek tip olmayıp Rabbimiz çeşitlendirmiş bıkmayalım diye.

Hak batıl mücadelesi devam ediyor, dün buğz edenlerin yerine başkaları aldı, rahat durmuyorlar, rahat bırakmıyorlar. Hayatın akışı içindeki imtihan gereği sıkıntı ve zorluklar karşısında rabbimiz biz size Kevser-çok hayır verdik. Daha fazlası için salâtı ve kurbanı rabbine tahsis et, rabbinden razı olduğunu fiilinle ispat et, inandığını göster demektir diye anlıyorum.

Bayramlar içinde sevinç barındırır, insan sevmek sevilmek ister, severse uğruna çok şeyi katlanır zor gelmez, yük olarak görmez. İnsanoğlu ebedi yurduna özlem içindedir, dünya fanidir, bayramlar ahiretin provasıdır.

Kevser, Duha ve İnşirah sureleri Hz. Muhammed sav ve izleyicileri için motive eden surelerdir. Okumak anlamak ve yaşamak formülü bizim önümüzü aydınlatır, umut verir şevkimizi artırır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - YAKLAŞTI
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları