Ürgüp 3 aylık

YABANCI DİL

Volkan Uyar

23-04-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

Ülkemizde , yabancı dil eğitimine verilen emek ve paranın hesabımı yapabilir miyiz? Milli eğitim tarafından yabancı dile ayrılan ders saati oldukça fazladır . Tüm bunlara rağmen öğrencilerin dili öğrenememe sebebi iyi araştırılmalıdır.

İlkokuldan üniversiteye kadar hep yabancı dil eğitimi vermekteyiz ancak en sonunda gördüğümüz öğrencilerin bir cümle kuramamasıdır.

İngilizce dersi ya çok zor ya da başka bir yerde hata vardır. Bizim çocuklarımız İngilizce öğrenecek zekaya sahip değil midir yoksa Yabancı Dil eğitimimizde sıkıntı mı vardır ?Tabii ki milletimizin çocuğunun zekasına sıkıntı yok eğitim sistemimizde Açıklar vardır . Biz çocuklarımıza ileride yardımcı olacak yabancı dil eğitimi için tüm imkanları sunmaktayız .Okullarımızda, fazla fazla İngilizce dersi vermekteyiz sonuç ise hüsrandır.

Sıkıntının kaynağı öğrencilere İngilizcenin gramer yapısını öğretmekte zorunlu tutmamızdır. Bu da çocukların sıkılmasına ve dersten uzaklaşmasına neden olmaktadır . Biz gramer yerine onları konuşma diline yöneltmeliyiz. Amacımız çocuklarımızın konuştuğunu anlaması, duyduklarını çevirmesi ise mükemmel gramer şart değil diye düşünmekteyim.

Öğrencilerin, İngilizce öğrenememe durumunu İngilizce öğretmenlerine bağlayanlar da olmaktadır. Ancak onlarda yoğun grammer müfredatında yetiştirme telaşına düşmektedir onlara konuşma dili ,kelime bilgisi anlamında Bakanlığımız yol açarlarsa, çocuklara kısa sürede öğretebilecek donanıma sahiptirler.

Tüm bunları birleştirirsek En azından yeni nesiller ,milletimize gerekli olacak kadar İngilizce öğrenebilirler.

Yoksa ,sömürü ülkelerde olduğu gibi gereksiz yabancı dil ile boğuluruz. Zaten çocuklarımızın Türkçe grammer konusunda sıkıntı yaşadığını düşünürsek üstüne yabancı dil gramerini öğrenmesini bekleyemeyiz. Bu da eğitimimiz için ,öğretmenlerimiz için, zaman kaybıdır.

Artık yabancı dil eğitimimizi baştan aşağı değiştirmeliyiz.Biz cümlenin öğelerini öğretmekten uzaklaşıp nasıl konuşma diline aktarabileceğimizi hesaplayabiliriz.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - YABANCI DİL
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları