5 Ağustos 2021 Perşembe

Vincent Van Gogh

Abdil YAŞAROĞLU

27-03-2021
Bize yazmak için tıklayınız.
"Sözcüklere gerek kalmadan beni anlayacaklarını sandım."
Kardeşine yazdığı mektupta böyle ifade ediyordu. Vincent van Gogh. Peki Kardeşi kim? Ne mektubu derseniz; Theo'ya Mektuplar - Vincent Van Gogh
Vincent Willem van Gogh, Hollandalı ard izlenimci ressam. Batı dünyası sanat tarihinin ewn tanınmış ve en etkili şahsiyetlerinden biridir. On yıldan biraz fazla bir süre içinde aralarında 860 yağlı boya tablonun da olduğu 2.100 kadar resim ve çizim çalışması üretti ve bunların çoğu yaşamının son iki yılında yapıldı. Dünyanın en önemli ressamlarından biri olarak Vincent Van Gogh, muhteşem resimleri ile beraber ayrıca çalkantılı hayatıyla da bilinmektedir.
Üst orta sınıf bir ailede doğan van Gogh çocukken ciddi, sessiz ve saygılıydı ayrıca resim de yapmaktaydı. Gençliğinde sanat simsarı olarak çalıştı ancak Londra'ya gönderildikten sonra bunalıma girdi. Döndükten sonra Belçika'nın güneyinde Protestant misyoner olarak çalıştı. Sağlığı bozulup yalnızlık içinde yaşadıktan sonra ebeveynlerinin yanına döndü ve 1881 yılında resim yapmaya başladı. Küçük kardeşi Theo tarafından maddi olarak desteklendi ve ikisi yıllarca mektupla yazıştılar. Çoğunlukla natürmortlar ve çalışan köylülerin tasvirlerinden oluşan ilk çalışmalarında daha sonraki eserlerinin ayırt edici niteliği olan canlı renkler görülmez. 1886 yılında taşındığı Paris'te, izlenimci hassasiyete karşı tepki gösteren ve aralarında Émile Bernard ile Paul Gauguin'in de bulunduğu avangart üyeleriyle tanıştı. Çalışmaları geliştikçe natürmortlara ve yerel manzaralara yeni bir yaklaşım getirdi. Resimlerinde daha parlak renkler kullanmaya başladı ve daha sonra 1888'de Fransa'nın güneyinde kaldığı Arles'da ustalaşacağı kendine özgü bir üslûp geliştirdi. Bu dönemde zeytin ağaçları, selviler, buğday tarlaları ve ayçiçekleri de tuvallerine konu olmaya başladı.
Gogh zihin sağlığından endişe duymasına rağmen fiziksel sağlığını ekseriyetle ihmal etmiş düzgün beslenmemiş ve aşırı alkol almıştır. Gauguin ile arkadaşlığı bir ustura ile yolunu kesmesi ve öfke nöbeti sonucu sol kulağının bir kısmını keserek yaralaması sonucu sona ermiştir. Bir dönem Saint-Rémy'de olmak üzere akıl hastanelerinde kalmıştır. Hastaneden kendi isteğiyle ayrıldıktan sonra Paris yakınlarında Auvers-sur-Oise'da Auberge Ravoux'ya taşındı ve homeopati uygulayan doktor Paul Gachet tarafından tedavi edilmeye başladı. Depresyonu devam etti. 37 yaşında yıllardır süren psikolojik rahatsızlığı ve yoksulluğun ardından trajik bir biçimde kimilerine göre intihar, kimilerine göre bir cinayet sebebiyle silahla yaralandıktan birkaç gün sonra hayata veda etti. Araştırdığınızda şöyle de denir; 27 Temmuz 1890'da bir altıpatlarla kendini göğsünden vurdu. İki gün sonra yaraları nedeniyle öldü.
Van Gogh hakkında bir şeyler de izlemek isteyenler için: Vincent'tan Sevgilerle, Van Gogh: Sonsuzluğun Kapısında
Bugün Hollandalı ünlü bu ressam: Vincent van Gogh'un 'Montmartre'deki Sokak Manzarası' adlı eseri 2 gün önce 13 milyon 91 bin euroya alıcı buldu.
Uluslararası müzayede evi Sotheby's, Fransa'nın başkenti Paris'te canlı olarak yayınlanan bir müzayede ile Vincent Van Gogh'un hala özel koleksiyoncuların elinde bulunan eserlerinden "Montmartre'deki Sokak Manzarası" adlı tablosunu açık artırmaya çıkarmıştı. Sotheby's, eserin 1887'de boyandığından bu yana halka sergilenmediğini belirterek, satış fiyatının sanatçı için Fransa'da bir rekor olduğunu söyledi.
"Montmarre'da Sokak Manzarası" isimli eserin yanı sıra Degas, Magritte, Modigliani, Klee, Rodin ve Camille Claude gibi isimlerin imzasını taşıyan 33 eser de Sotheby's tarafından aynı müzayede satışa çıkarılmıştı.
Halka açık bir müzayedede satılan son Van Gogh eseri ise, 2017'de ABD'nin New York kentinde 81 milyon dolara satılan 1889 tarihli “Bir Tarlada İşçi” eseri olmuştu.
O halde incelemenin sonuna iç acıtan mesajı ve sonucu bırakalım. Üstelik kendi sözleri ile: ''Onun içindir ki kendim için şöyle düşünüyorum: hiçbir değerim yoksa bugün, ileride de bir değerim olmayacaktır ama ileride bir değerim olacaksa, bugün de vardır demek.'
YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Vincent Van Gogh
Abdil YAŞAROĞLU - Diğer Yazıları
Bütün Abdil YAŞAROĞLU Yazıları