Ürgüp 3 aylık

UZAKTAN ÖĞRETIM

Volkan Uyar

25-05-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Geleceğimiz, gençliğimiz uzaktan eğitim ile geride kalıyor gibi. Diğer ülkelerden bu anlamda uzakta kalırsak çok üzücü olacaktır. Zaten tartışılması gereken eğitim sistemimiz, bilgisayardan canlı dersler ile çocukların dünyasından tamamen uzaklaşmış durumda.

Bu hafta açılıyor, önümüzdeki hafta açılıyor, önümüzdeki ay açılıyor derken bir buçuk yılımız gitti. Bilgisayarın başında kendini heba eden öğretmenlere rağmen gidebildiğimiz bir arpa boyu yol yok. Bu şekilde temmuza kadar okulların sürmesinin bir anlamı yok bile. Milli Eğitim Bakanlığı acilen pandemide kaybolan zamanı planlamalıdır. Tabi bunu yaparken çocukları derse de boğmamalıyız. Çünkü gerçekten ev hapsi onları psikilojik olarak kötü etkiledi. Normal derslerin yanında rehberlik hizmetlerine çok ihtiyacımız olacak. Hatta uzunca bir süre okul açıldığında çocukları okula adapte etmek için çalışmalar yapılmalıdır.

Ayrıca bu uzaktan eğitim ile velilere de rehberlik yapılmalıdır. Veli, çocuğu bir yandan bilgisayar oyunlarından uzaklaştırmak için bilgisayar ile mesafe koymaya çalışıyor bir yandan da dersin var diyerek bilgisayarın başına oturtmaya çalışıyor. Bu ikilem ile pandemi sonrası nasıl normale dönülecek ciddi televizyon programlarıyla ya da okul toplantıları ile veliler bilinçlendirilmelidir. Yasaklar nedeniyle de aile içi psikolojilerin bozulduğunu unutmayalım.

İşin özeti, normale dönünce, toplumun maddi manevi onarılmasına ihtiyaç var. Bunun için de normalleşip olayı zamana bırakmak yerine gerçek planlamalar ile toplumu onarmalıyız. Tabi ki bütün bunlara yine okuldan başlamalıyız.

Tüm bunları, toparlayacak olursak, aslında eğitime, uzaktan eğitim demekten vazgeçmek ile başlayabiliriz. Çünkü bir buçuk yıldır biz eğitim yapmıyor sadece öğretim yapmaya çalışıyoruz. Çünkü ekran arkasından eğitim olmaz. Gerisinde tüm yapılan dersler sadece öğretime yönelik.

Bu pandemi sürecinde, çocuğun eğitim ve gelişme sürecinde aileye çok iş düşüyor. Belki bu durum ailelere okulun ve öğretmenin rolünü daha iyi anlama şansı vermiş olmalı.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - UZAKTAN ÖĞRETIM
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları