Ürgüp 3 aylık

UZAKTAN EĞİTİMDE ÖĞRENCİ

Volkan Uyar

20-10-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Bu salgın başlayalı, neredeyse 7 ay bitmek üzere. Hadi mart, nisan gibi hazırlıksız olduğumuz için okulları kapattık ancak bu sezon için, Sayın Bakanımız, sınıf yapılarımız, hijyen kurallarımız hatta sınıf sınıf farklı teneffüsler bile ayarladığını belirtmişti. Şimdi, ilkokulu, sekizinci sınıfları ve on ikinci sınıfları açtık. Bunları bir kısmını bölüyoruz, bir kısmını bölmüyoruz. Bunun üstüne okullarımızda kurs olduğunda sınıfı bölmeyip okul dersinde bölmeye çalışıyoruz. Virüs, dersin durumuna bakıyor gibi davranıyoruz.

Bunların yanı sıra, uzaktan eğitime hazır olduğumuz söylendi sene başında. Eba ile başladık çöktü. Sonra başka başka programlar ile çocuklara ulaşılmaya çalışılıyor. Ama ne yazık ki tam olmuyor, olamıyor. Televizyondan izleyen yok çünkü günümüz öğretisinde çocuklara sadece konuyu anlatmak değil birçok soru ile karşılarına çıkmak gerekiyor.

Eksiklikleri gören Bakanlık, iyi bir şey yapma isteğiyle, okullara emirler yağdırıyor. Okul müdür ve müdür yardımcıları her hafta yeni bir kararla tekrardan programlar hazırlamaya çalışıyor, başları dönüyor artık.

Bakanlık, öğrenciler uzaktan eğitim görüyor nedeniyle boş kalmasınlar diye öğretmenlere ders yazıp durmakta. Ancak, bütün gün boyunca ders yapan öğrencilere de haklı olarak ödev verilmekte. Fakat, öğretmen, diğer öğretmenlerin ne verdiğinden habersiz daha fazla verebiliyor. Akşama kadar zaten ekran karşısında sıkılan çocuk, ödevler yüzünden git gide okuldan soğumaktadır.

Yine, öğrencilere hiç olmazsa uzaktan eğitim çok yapalım ki dışarı çıkmasınlar, sağlıklarını koruyalım diye düşünenler var. Ancak, pandemiden koruyalım derken başka sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabiliriz. Psikolojik sorunlar çıkabilir. Daha da önemlisi sürekli ekrana bakmanın göz ve beyin sağlığına zararlı olabileceğini görmemiz için sanırım doktor olmamız gerekmemektedir.

Temmuz ve ağustostan beri sürekli her televizyonda yetkililer iki haftaya açacağız okulları demektedir. Belirsizlik en kötü durumdur her zaman. Açacaksak açmalıyız açmayacak isek de bunu ekranlarda korkmadan söylemeliyiz. Çünkü, sağlık sorunu olduğu için kimse sizleri suçlamayacaktır. Çok yoğun olmamakla beraber bir program ve devam zorunluluğu işi çözebilecektir. Hazır tabletler de dağıtılıyor, imkanı olmayan çocuklarımız için bir bakıma iyi olacaktır. Tabi tabletler geçen seferki gibi işe yaramaz çıkmazsa.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - UZAKTAN EĞİTİMDE ÖĞRENCİ
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları