ÜSLUP

Mustafa Örki

04-05-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“Yürüyüşünde dengeli ol ve sesini yükseltme” Lokman/31,19 Bu ayet beni çok etkiledi, günlerce virt olarak tekrarladım, yol arkadaşım oldu, içim açıldı. En zor tarafı yaşamaktı, acizim zayıfım katlanamıyorum bazen fevri davranabiliyorum. Rabbim beni affet! Ramazan bittiği zaman biz de bir artma ve eksilme olması lazım. Üslubumuzda bir güzellik olması rabbimden dileğimdir.

Bir insanın iman etmesi sonra inancının gereği gibi yaşaması kolay değildir, şu soruyu sorulmalıdır. İnsanı bu davranışları yaptıran maneviyattır iç kuvvettir. Burada en önemli olan Rabbimizin biz kullarına seslenişi önemlidir. Farz kılındı gibi fıkhı terimler Kuran’da ‘Kütibe’ şeklinde gelmiş, “gerekli olduğu, gerekli görüldüğü” içindir. Haram olarak gelenler de ise ‘yaklaşmayın, kaçının’ şeklindedir. Aksine bir delil olmadığı için fakihler farz veya haram diye nitelemişler.

Allah’u Teâlâ Peygamberimize davet yaparken üslup olarak, “sesini yükselme, alçalt ” Sesini yükselten buyurgan ve tahakküm/zorba olur sen olma! Der gibidir. İslam gönüllülük harekâtıdır maddi gücü inkâr etmez ama ilk önce Her türlü zorbalık dinin içinde değildir, zor kullanmak insanların hürriyetine müdahaledir, kişiliğine darbedir. Allah c.c kullarını bildirir, tercihi kullarına bırakır, neticeyi de haber verir. İki seçenek var ya Rabbimizin sözünü itibar veya tersi. Cennet ve cehennem var, asla lüzumsuz değil.

İlk dönem gelen ayetler Oku, anla anlat der, kalk uyar, Rabbini yücelt der” ama asla vur kır, es yağ kuvveti eline geçirmeye bak demez. Hile yollara başvur, asıl önemlisi netice almak değil mi?

Allah kullarına azarlanmasını istemiyor. Sesini yükseltenler fazla bağırıp çağıranlara şahit oluyoruz zayıflığımızdan bazen kendimiz yapıyoruz. Genelde kendini merkeze alıp kendi dışındakileri itibarsızlaştırma gibi yollara İslam adına yapıldığını şahit oluyoruz. Sesini yükselten buyurgan ve tahakküm/zorba olmak isteyenlerdir. Niçin bu yolu tercih ederler? Çünkü onlar kuvveti esas alırlar, aslında acizdirler. Biz Müslümanlar sözün gücü olduğunu inanırız. Ebu Cehil Sahabenin en zayıflarından Abdullah b. Mesud r.a Kuran okuduğu için tokatlamış, kulak zarı patlamış ama onun sesini bastıramamıştır.

Bu sesi yüreğimiz de duymak mümkün peygamberimiz ve arkadaşları bu sesi duydular, ikna oldular ve bu çağrıya evet dediler. Sözlerin en doğrusu güzeli Allah’ın sözüdür ”Allah'tan daha doğru sözlü kim olabilir” Nisa/4,122. Peygamberimiz ve sahabeleri izleyicilerini harekâta geçiren vahiydir. Rabbimizin o yakınlığını iyiliğini yardımını fark etmişler.

Eğer peygamberimiz yumuşak sözlerinin ve davranışının nasıl olduğunu “Allah'tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi” . “Kaba ve katı kalpli bir kimse muhataplarında nefret uyandırır; insanlar böyle bir kimseyi dinlemek istemez, katlanamaz. Peygamber’in bu kötü vasıfları taşıması düşünülemez. O, Allah’ın kendisine lütfettiği(iyiliği) özelliği sayesinde arkadaşlarına, Uhud Savaşı’nda emrine muhalefet ederek yenilmesine sebep olanlara, merhametle muamele etmiştir. Eğer onlara karşı katı davransaydı ve onları sert bir şekilde cezalandırsaydı, çevresindekiler dağılıp giderlerdi.( Bak Kuran Yolu )

“Ey Peygamber! Kâfirlere ve münafıklara karşı cihat et ve onlara sert davran! Onların varacakları yer cehennemdir. Orası varılacak ne kötü bir yerdir” (9/73) Cihat İslam ile insan arasındaki engelleri kaldırmadır. Zihniyete düşmanız sert davranırız, ama asıl derdimiz insan kazanmaktır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÜSLUP
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları