Ürgüp 3 aylık

ÜNİVERSİTE SINAVINDAKİ KONULAR

Volkan Uyar

08-12-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Herkes, Sağlık bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı açıklamalarını bekliyor. Pandemi sürecinde alınacak tedbirler hayatımızı etkiliyor. Vaka sayıları arttıkça gerek sokağa çıkışımız gerekse başka durumlarımız engelleniyor. Her hafta yeni bir önlem bizleri bekliyor.

Bizi engelleyen tüm durumları, sağlığımız sebebiyle gönüllü olarak kabul da ediyoruz. Bir ay çıkmayacağız dışarı denilse zorlansak da onaylayacağız. Ancak, Milli Eğitimimiz çok karışık. Tabi ki onlarda bu değişken süreçte zorlanıyorlar ama tutarsız açıklamalar insanların güvenini sarsmaya başladı.

Bence kesinlik belirten sözler konusunda acele edilmemeli. Bu sene okullar kesin açık olacak, biz okullar olarak kesin sağlık tedbirlerini aldık gibi sözler, bu durumun tersi hareket edildiğinde hayal kırıklığı yaratmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak, geçtiğimiz hafta, sınavlara yönelik konu iptalinin şimdilik olmadığını açıklandı. Yine kafaları karıştıran bir durum. Pandemi bile olsa net bir karar alınabilir çok rahat. Konuların sınırı net belirlense çok iyi olacak. Öğrenciler, özellikle son sınıflar, bir sene boyunca çok zorlu bir süreçten geçiyor. Bu anlamda, konuların eksiltilip eksiltilmeyeceği çocuklar kafasında soru işareti olmamalı.

Örneğin, üniversite sınavına yönelik, matematik dersinde herkesin merak ettiği türev ve integraldir. Bütün öğrenciler, bu konuların haline göre kendilerine yön vermek istiyorlar. Eğer ki çocuklar şimdi çalışmaya başlarlarsa ve ilerde de bu konular çıktı denirse bu bir travma oluşturabilir. Bu nedenle net açıklamalar ülkeyi rahatlatacaktır.

Bazı öğrenciler de, , hala konular iptal edilebilir diye, diğer öğrencilerin tersine hiç acele etmemektedir. Konular nasıl olsa çıkarılır diye çalışmaya başlamıyorlar. Bu durum da başka bir sıkıntıdır.

Bu kaosun ortadan kalkması ancak net, geri dönülmez açıklamalar ile mümkün olacaktır. Güven konusunun temin edilmesi, herkesi rahatlatacaktır. Eğer, konular çıkarılırsa canlı dersleri dinlemezler diye açıklamaları öteliyorlarsa bu da çok yanlıştır. Öğretmen ve öğrencileri boşuna enerji kaybına uğrayacaktır.

Saygılarımla..

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÜNİVERSİTE SINAVINDAKİ KONULAR
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları