Ürgüp 3 aylık

ÜLKEMİZE SALDIRI VAR EY HALK!

Volkan Uyar

08-01-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

Suriyeli göçmenler, gelmeye başlamasıyla, sosyal dengede değişiklikler oldu. haklı olarak, hayatlarını devam ettirebilmeleri için bazıları , dükkanlar da açmaya başladı. Ancak , gözümüze çarpan, kendi dillerinde tabela isimleri koymalarıydı. Bu da nasıl olur bu diye , bizleri rahatsız etti. Misafir ettiysek , ona göre davranmalılar diye söylenenler oldu.

Birden herkes , milliyetçi kesildi . Türkçemize saldırı dedik. Ancak, Türkçemizi savunmak bu anda aklımıza geldi. Bugüne kadar, kafamıza kuma gömüp , Türkçemizin değerini bilemedik ve Türkçemizi layığıyla savunamadık.

Hangi dilden olursa olsun, tüm tabelalar bence , Türkçemize uygun olmalıdır.

Aslında , bugüne kadar, dilimize çok sahip çıkamadık. Türkçe olmayan her tabelaya karşı çıkmak , hepimiz için sorumluluktur. İngilizce tabelalara çok alıştık ama bu zinciri kırmalıyız. Ülkemize gelen tehlike için canını verebilecek halkımız , Türkçemize yapılan saldırıya , ses çıkarmamaktadır. Ses çıkarmayı bırakalım bir yana, yabancı tabelası olan yerden kolayca alışveriş yapabilmektedir. Pastane yerine İngilizcesini yazan yere girince kendini karizmatik hissedebilmektedir.

Önünde ne yazdığı bilmediğimiz kazaklar giyebiliyoruz. Ayrıca yabancı dilimiz iyi olsa, ne yazdığını bilsek bile ülkemizde giymemize ne gerek var?

Aslında , dünya markalarının ülkemizde yabancı isimlerle dükkan açmaları gayet normal. Saygı da göstermeliyiz. Ancak, biz tavrımızı koyarsak, Türkçe isimli yerlere alışverişte yönlenirsek, onlar da tabelalarını Türkçeye çevirecektir. Onlar da kazakların önünde Türkçe yazılar yazdıracaktır. Yeter ki biz tavrımızı koyalım.

Bazıları da devlet yasaklamalı diye söyleniyor. Bu iş o kadar kolay değil. Yabancılar yatırım yapsın diye uğraşırken , bir yandan üstlerine gidemeyiz.

Olay yine halka düşüyor. Kurtuluş savaşında kenetlendiğimiz gibi , bu işi de milli mücadele olarak görüp herkesi bilinçlendirmeliyiz.

Saygılarımla…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÜLKEMİZE SALDIRI VAR EY HALK!
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları