5 Ağustos 2021 Perşembe

ÜÇ MAYMUN

Ali Koyuncu

18-11-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

N. Chomsky'nin dediği gibi: Günümüzde toplumun genelinin neler döndüğünden haberi yok. Hatta çoğunun haberi olmadığından dahi haberi yok. Haberi olanların çoğu da; görme, duyma, konuşma diyerek üç maymunu oynuyor. Dünyamız iyi olanların değil, iyi oynayanların dünyası olmuş.

İyi oynayanların dünyasında; farklı olana düşmanlık, güçlünün güçsüzü ezmesi, toplumsal nefret, kendimize uygulamadığımız kriterleri başkalarına dikta etme, ayrıcalıklı yaşama isteği, hukuksuzluk en belirgin davranışlar. Bu yoz kültürün etkisi ile ülkemiz hızla entelektüel çölleşmeye gidiyor.

Bireylerin ve toplulukların içinde yetiştikleri kültürden ve bu kültürün etkisi ile oluşan davranışlardan kopmaları kolay olmuyor. Kolay olmuyor ama yaptıklarımız ve yapmadıklarımızla, başkalarının hayatlarına olumlu-olumsuz mutlaka dokunuyoruz. Unutmayalım ki; yaşamda yaptığımız her şey bir şekilde hayatlarımıza giriyor. Kötü şeyler öğreniyorsak kötü, iyi şeyler öğreniyorsak iyi şeyler oluyor hayatımızda. Bizlerden önce hayatın kendisi, bilginin davranışa dönüşüp dönüşmediğini ölçüyor zaten. Hayatın gerçeği bu.

Gerçeğin kendisinden daha ağır, daha acı veren hiçbir şey yok. Başka bir gerçek şu ki; gördüklerini, duyduklarını, düşündüklerini söylemeyenler, zamanla düşünmeyi unutuyor ve başkalarına biat ediyor. Duyarlı, kişisel bütünlük içinde olan insanlar, gördüğü haksızlığa karşı çıkar, doğrusunu korkmadan ortaya koyar, haksızlıklar karşısında susmaz, konuşur. Üç maymunu oynamaz.

Elleriyle gözlerini, kulaklarını ve ağzını kapatan üç maymun sembolü ülkemizde "üç maymunu oynamak" diye bilinir. Üç maymun oyunu, gerçeklere gözünü kapatıp başını derde sokmamayı, doğruları dinlemeden ve söylemeden çıkarları için kurnazlıkla aradan sıyrılmayı temsil eder. Oysa üç maymunun simgelediği değerler, bizim bildiğimizden çok farklıdır. Üç maymun öyküsünün kökenleri eski Japon Koshin Folk geleneklerine dayanırmış. Bu gelenekte isimleri Mizaru, Kikazaru, İwazaru olan bu üç maymun, bilge maymunlardır. İki eliyle gözünü kapatan maymun Mizaru, kötü gözle bakmamayı simgeler. Kulaklarını kapatan Kikazaru'nun mesajı kötü sözü dinlememektir. Ağzını kapatan İwazaru kötü söz söylememeyi simgeler.

Düşünelim! Üç maymunu bugün ülkemizde olduğu gibi sorumsuzluk ve kayıtsızlığın sembolü gibi mi algılayacağız? Yoksa edepli, ahlaklı ve duyarlı olmanın bir yolu mu? Duyarlı insanlar sadece üç derin duyguyu gösterişsiz yaşarlar; inancını, aşkını, acısını. Yoksa haksızlıkları; görür, duyar, konuşurlar.

Her şeye rağmen aydının görevi: Bıkmadan, göz yummadan, cesaretini kırmadan ve hırçınlaşmadan; tehlikeyi haber vermek, açıklamak, çağrıda bulunmak ve uyarmaktır. Yaşadığımız çağda; samimi ve güvenilir kalmak, kendimizle ilgili olmasa bile haksızlığa karşı çıkmak, sessizlerin sesi olmak herkesin görevi olmalı. Z. Livaneli'nin dediği gibi: Hayatlarını dürüst yaşamış olanların, dürüst ölmek gibi bir görevleri vardır. Sana dokunmadığı için bin yıl yaşayan yılan, bir gün gelir seni veya sevdiklerini de sokar, unutma!

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÜÇ MAYMUN
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları