5 Ağustos 2021 Perşembe

TURNA ALAYI

Ali Koyuncu

07-05-2018
Bize yazmak için tıklayınız.

CHP’lileri zaman zaman siyasi tutum ve tavırları nedeniyle, yazılarımda çok eleştirdim. Eleştirirken de “başı belli değil, sonu belli değil, her kafadan bir ses çıkıyor, kimse kimseyi dinlemiyor, bir sistemleri yok bunlar serçe alayı gibi,” diye yazıp, yazımın başlığını da ”serçe alayı” koymuştum. Yiğidi öldür ama hakkını yeme diye, kültürümüzde bir söz vardır. CHP’lileri başta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere, son kararları nedeniyle, bu sefer “ turnalar” üzerinden yazacağım.

Kendim amatör kuş gözlemcisiyim. Sulak alanlara kuş gözlemine giderim. Pek turnalar ile karşılaşmasam da, ülkemizin bazı yörelerinde sık olmasa da turnaları görüyoruz. Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasetteki son davranışları da, turnalar gibi sık görülen davranışlardan değil. Turnaların en belirgin özelliği, sadakatleridir. Kuşlardan birisi öldüğünde, sağ kalan eş ömür boyunca başka bir kuşla çiftleşmez. CHP Genel Başkanı üç ay önce Genel Başkanlıkta kendisine rakip olmuş, gözünün içine baka baka kendisini eleştirmiş Muharrem İnce’yi kendisinin yerine, Cumhurbaşkanlığa aday göstererek Türk siyasetinde pek görülmeyen, erdemli bir davranışı gösterdi. Siyasetteki amacının, aile üyelerinin çıkarının olmadığını; ülke ve ülke insanının çıkarları olduğunu kararlarıyla bir daha gösterdi. Sayılmayacak kadar çok, egosu şişkin siyasi figürlerin içersinde; rakibini aday göstererek, turna sadakatini gösterdi.

Turnaların diğer bir özelliği; V şeklinde uçmalarıdır. Önde liderleri vardır, ekip üyeleri v şeklini alır. Bu sistem, aynı anda kanat çırpış, tüm ekip üyelerine %30 enerji sağlar. Bu enerji hedefe varmada çok gereklidir. Dayanışmanın, birlikte olmanın en güzel örneğidir. Lider en önde rüzgâr ile ilk temas eden olduğu için çabuk yorulur. Belirli bir süre sonra lider en arkaya geçer, hemen arkasındaki turna öne geçer lider olur. Böyle sistemli, dayanışma içersinde ortak hedeflerine kararlılıkla, azimle uçarlar ve mutlaka varırlar. Hedefe uçarken, içlerinden birisi herhangi bir nedenle yaralanıp ekipten kopmak zorunda kalırsa, alaydan iki turna onunla birlikte kalır, yaralı olan iyileşinceye kadar başını beklerler. Yaralı iyileştikten sonra da hep birlikte arkadan gelen başka bir turna alayına katılarak, aynı sistem içersinde ortak hedefe doğru kanat çırparlar.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,“Adalet” yürüyüşünde Ankara’dan İstanbul hedefine mevsimin en sıcak gününde; 25 günde, 432 km yürüyerek, adeta kanat çırparak turnaların kararlılığını, sabrını, liderliğini, ekip dayanışmasını zaten göstermişti. Son günlerdeki, acil seçim kararından hemen sonra; bir şekilde seçimlere katmayacaklarını öğrendiği, yeni kurulmuş toplumda tabanı olan, parlamenter demokratik sistem, bağımsız ve tarafsız yargı, hukukun üstünlüğü, bayrak, Atatürk değerleri gibi ortak payda da buluşabildiği İyi Partiye 15 Milletvekili vererek seçimlere katılmasını sağladı. Bu hareketiyle adeta demokrasi destanı yazdı. Bu sıcak günlerde; 4 parti ile “sıfır baraj” anlayışında seçim ittifakı yapması, gökkuşağının renklerini gösterdi ülke insanına. Gökkuşağı göründükten sonra havadaki kara bulutların dağıldığı bilinir. Kılıçdaroğlu kararları ile ülke insanının üzerindeki kara bulutları dağıttı. Aynı zamanda yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en çok oyu alacak, en geniş ittifakı sağlayacak parti dışından bile olsa bir aday arayışı ile akılcı, samimi, güvenilir bir davranış gösterdi. Olmazlar göründükten sonra üç ay önce kendisine Genel Başkanlıkta rakibi olmuş, partisinin içersinden, Muharrem İnce’yi kendi yerine Cumhurbaşkanı adayı göstererek demokrasi tarihine geçti. CHP’lilerin, bu tutum ve davranışları bizlere, turna alaylarını hatırlattı.

Aday tanıtımında parti rozetini çıkarıp adaya Türk bayrağı rozeti takması, CHP’nin ilk Genel Başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk Meclisin açılışında yaptığı gibi: Hacı Bayram Caminde Cuma namazı kılındıktan sonra, doksan iki yıl önceki gibi; Ulus meydanındaki ilk meclis binasının önünde seçim bildirgesinin okunması, çok “İnce” düşünülmüş. Bizlere Uçun turnalar uçun, yayladan geçin, demek düşüyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TURNA ALAYI
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları