Ürgüp 3 aylık

TÜRKÇE TABELAYA DÖNELİM

Volkan Uyar

23-11-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Toplumsal değerlerimizi, bizi biz yapan geleneklerimizi devam ettirmek zorundayız. Tarihte, dilleri ve gelenekleri silinen toplumların hep yok olduklarını öğrenmekteyiz.

Bazı kesimlerin, özellikle şimdiki bazı gençlerin Türkçe konuşsak ne olur başka dilde konuşsak ne olur dediğini duyuyoruz. Diyorlar ki: amaç karşındaki insanla anlaşmak değil mi? Tabi ki anlaşmak zorundayız ama toplum silinirse o zaman ülke sınırlarının ne anlamı olacak?

Gençliğimiz televizyon ve sosyal medyanın da verdiği bir durumdan ötürü yabancı dilde özellikle ingilizce konuşmakta. Ama bu ne tam olarak İngilizce ne de tam olarak Türkçe. Kelimeleri harmanlayıp farklı bir durum çıkmakta. Bunlara karşı devlet planlanması şart. Bu durumdan veliler de şikayetçi ancak okullar düzeltsin diye beklemekte. Böyle olmaz. Ancak hep beraber bir planlama ile içinden çıkabiliriz. Atatürkün bile dilimize çok önem verip daha savaş sürerken dilimizin temeline ait kurtarma yapmak istemesi boşuna olmasa gerek.

Tüm bunlara karşın bütün suçu gençlere yüklemekte yanlış. Sokağa çıkın, yetişkin üstelik ülkesini çok sevdiğini söyleyen insanların dükkanlarındaki yabancı tabela sayısına bakın. Sadece dükkanımıza milli günlerde Türk bayrağı asmak bunları örtmez gibi geliyor bana. Yabancı markanın temsilcisi olarak ismini o markanın ismi yapmak zorunda olanları bir kenara ayırıyorum tabi ki. Onların durumu farklı. Bütün bunlardan öte bir de Türkçe kelimeleri yabancı kelimeyle karıştırıp yazanlar var. İşte bu dilimize yapılabilecek en büyük kötülük olsa gerek. Bu arkadaşlarla konuştuğumuzda müşteriye daha cazip geliyor diye cevap veriyorlar. Artık bu onların kendi vicdanı tabi ki.

Hepsini özetleyecek olursak dilimizde para birimimiz gibi erimekte. Dil seferberliği ile kelimelerimizi ve gençlerimizi kurtarabilirsek belki bu durum her şeyimize yansır.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TÜRKÇE TABELAYA DÖNELİM
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları