Ürgüp 3 aylık

TOPLUM BİLİNCİ

Volkan Uyar

29-10-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

Toplumda , eleştirdiğimiz bir çok durum var. Hepimiz birbirimizi eleştiriyoruz . Trafikte korna çalıp ,ses çıkaranlara kızıyoruz. Arabadan, dışarı , çöp atanları ayıplıyoruz. Alışveriş yaparken güvensizliğimiz en üst düzeyde. Apartmanda kimse kimseye selam vermek istemiyor diye sitem ediyoruz. Ve bununla ilgili onlarca durumla karşılaşıyoruz.

Peki bunda faturayı kime kesmeye çalışıyoruz. Ya devlete ya eğitim veren okullarımıza. Devlet düzeltsin , öğretmenler güzel yetiştirsin bu saygısız çocukları, diyenler hiç de az değil.

Biz , aynı toplumda yaşayıp , bulunduğumuz toplumu eleştiriyoruz . Ancak , Hepimiz eleştiriyorsak bu yanlış davranışları kim yapıyor? Demek ki hepimizin kendini toplaması gerekiyor diğerlerine bakmadan.

Bazılarının bildiğinin aksine, davranışların öğrenilme yaşı , okul yaşı değildir. Kişi, bebekliğinden itibaren, evde gördükleriyle ve söylenenlerle yoğrulur. Bu yüzden, çocuklarımızın yaptığı, aslında, büyük ölçüde bizi yansıtmaktadır. O yüzden, ağaç yaşken eğilir deyip , biz, eğitime, evde başlamalıyız. Çocuğumuza , çevre temizliğine, vatana , komşularımıza, muhtaçlara nasıl faydalı olduğumuzu öğretmeliyiz. Yoksa düzenli olması, çevreyi temiz tutması, başkalarının eşyalarına zarar verilmemesi gerektiği okullarda ilk öğretilmeye çalışıldığı zaman tam istediğimiz etkiyi göstermiyor.

Düşünün ki bir insan , piknikten sonra bulunduğu bölgeyi, pis bırakabiliyor. Bu insan kendine çok vatan sevdalısı , çok dindar gösterebiliyor. Ne dinde ne insanlıkta bunu kabul edemeyiz. Çocuklarımıza, torunlarımıza nasıl bir dünya bırakıyoruz. Yakında hayvan türleri azalacak, git gide yeşillikler azalıyor, denizlere çöp atıyoruz hatta fabrikalar atıklarını bırakıyor. Nasıl bir para hırsı denize atık attırabilir.

Artık, kendimize gelmeli, ülkemizi ve dünyamızı kurtarmalıyız. Bireyselden başlamak şart. Yaşama şartları olarak , Avrupa’ya özenmek yerine , Atatürk’ün gösterdiği gibi , kendimizi onların üstüne çıkarmalıyız.

Sözlerimi bitirmeden önce, hepimizin Cumhuriyet Bayramını kutlarım. Günümüzden çok çok zor durumlarda, şehitlerimizin kanıyla kurulan cumhuriyetimizin kıymetini bilelim. Cumhuriyetimizi kuran, bizi kurtaran Atatürk'ü saygı ve rahmetle anar , onu bu topraklara gönderen Allah'a şükürlerimi sunarım.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TOPLUM BİLİNCİ
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları