TERCİHİMİZ 

Mustafa Örki

05-03-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“Fakat siz dünya hayatını tercih ediyorsunuz. Oysa âhiret, daha hayırlı ve süreklidir.” A’lâ/87,16.17

Kuran ne diyor ne demek istiyor? Dünya değerlidir, ama ahiret daha hayırlıdır, nedeni sürekli bâkî oluşundandır. İnsanlar neden dünya hayatını tercih ederler, değerli bulurlar? Yakın olduğundan ama unutulmaması gereken bir şey daha var, sonrası ne olacak? Dünya hayatı güzelliği görecelidir, bazen insana güzel görünen haz veren şeyler sonu itibari ile acı vericidir.

Tercihimizi iyi yapmalıyız, içinde yaşadığımız zaman dilimi için bilhassa müslümanlar için şu tespit ilginç ve dikkat çekicidir. Müslümanız, müminiz ama bir sıkıntımız var, ne gibi? Şöyle bir etrafımızı ibretle bakarsak görürüz.

“Namazın kötülüklerden alı koymadığı, tesettürün örtmediği, ilmin istikamet vermediği, nasihatin tesir etmediği, ölümün ibret olmadığı, helalin tercih edilmediği, Haramın reyting yaptığı bir zamanda imtihan oluyoruz. Allah yardımız olsun!

“Nedeni dünyevileştikte ondan, dünyevileşme (namı diğer “sekülerleşme”), bir hastalıktır. Kur’an, bu hastalığa yakalanan İsrail oğullarını ibret nazarlarına sunar. Onlar, Musa Peygamber gibi muttaki ve mücahit bir liderin yönetimi altında Firavun’un zulmünden kurtulmuşlardı. O zulüm ki, anaların rahmine kadar uzanmıştı. O zulüm ki, İsrail oğullarını soykırıma tabi tutmuştu. Yerlerinden, yurtlarından etmişti.

İlahi rahmet sayesinde suyu geçtiler, can düşmanları Firavun boğuldu, kendileri kurtuldu ve özgür kaldılar. Allah çölü onlara göl etti. Men ve selva gibi iki büyük nimet verdi. Peki, ne yaptılar dersiniz? Allah’a şükür mü ettiler? Hz. Musa’ya teşekkür mü ettiler?

Hayır, hiçbirini yapmadılar. Aksine, “Biz bir çeşit yiyeceğe sabredemeyiz” dediler. Bakla, kabak, mercimek, sarımsak, soğan istediler. Yani, elde ettikleri imanı özgürlüğün değerini bilmek yerine, ellerinden çıkan sebzelerin derdine yandılar.

Kur’an, onların bu tavrına Hz. Musa’nın verdiği o ibretli cevabı nakleder: “Sizler, bayağı ve sıradan olanı, hayırlı olanla takas etmek mi istiyorsunuz? Hadi o halde, inin Mısır’a! İstediğiniz orada sizi beklemektedir!” Bakara/2,61

Evet, adalet ve tevhidin, özgürlük ve onurun değerini bilmeyip, bakla ve kabak, soğan ve sarımsak isteyenlere söylenecek başka söz yoktur. Her Firavun’un bir Musa’sı vardır. Tabii ki, her Musa’nın da bir Firavun’u. Her Yahudileşenin bir Mısır’ı vardır. Dün böyleydi, bugün de böyledir, yarın da böyle olacaktır”

Önemli olan tercihimizdir, kişiler ölür ama zihniyetler devam eder edecektir. Tercihimizin sonunda ise ceza ve mükâfatın olduğunu bilmemiz ve unutmamız gerekiyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TERCİHİMİZ 
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları