TERBİYE 

Mustafa Örki

26-11-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

İnsanın terbiye olma ihtiyacı vardır. İlk ayak bilgilendirmedir, sağlam bilgi bizi menzile maksada ulaştıracaktır. Bunun için okumalıyız “Oku, rabbinin adı ile” Alak,1

Neden ve niçin okumalıyız? Bilgiye ihtiyacımız var. Ne okumalıyız başta Kur'an. Nasıl okumalıyız? Okumaya başlamadan “Kuran’ı okumak(onu anlamak ve hükmünü uygulamak)istediğiniz zaman, lanetlenmiş şeytanların(bâtıl zihniyetlerin ve zalim şahsiyetlerin)şerrinden Allah’a sığının(Rabbinize güvenip dayanın). Nahl/16,98 sonra Onun adını anarak okumak gerekiyor.30,17

İnsan yeryüzünün halifesi olarak vazifelendirilmiştir. Çift kutupludur bilgiye ve terbiye edilme ihtiyacı vardır. Yaratan kulunu sahipsiz bırakmamıştır, iç ve dıştan bilgilendirmiş hidayet etmiştir. Seçim hakkı vermiştir, O Rabbimizdir. Mutlak otorite olan sahibidir. O kendi dışındaki tüm varlıkların sahibidir, yaratanı yetiştiren terbiye edendir. Bu terbiye sayesinde insan tedricen, peyderpey kemaline ulaşmak şeklindedir.

İnsan yolun başına her türlü imkân ile kendine emanet edilmiş bir varlıktır. Bu yolu rehber eşliğinde olursa maddi ve manevi kemale doğru olur. Tercih etmezse aşağıların aşağısına düşer. Rab korkuyla dolmaktan dolayı kesilivermektir.” Allah kalplerine korku düşürdü” Ahzap,26 inkâr edenlerin kalplerine korku salacağız” 3,152 Korku sığınma için verilmiş bir duygudur. Bu konuda ilim sahipleri şöyle bit tespitte bulunmuşlar.

Kur’an insanı terbiye ederken ‘üç aşmalı’ bir yol izler. Birinci aşama; zihnin terbiyesi. İnsan da anlayış, kavrayış, algılama yetisi. Yaşantıları, öğrenilenleri, bunların geçmişle olan bağlantılarını bilinçli olarak kafada saklama gücü, bellek. Akıl düşünme ve anlama melekesi

İkinci aşama; kalbin terbiyesi. Zihin duru ve düzgün olursa, kişinin kalbi de hayatı da duru ve düzgün olacaktır. Eğer zihinde kirlenmeler ve şüpheler (marazlar) baş göstermişse artık ikinci idare mekanizma olan kalpte de kirlenmeler ve marazlar oluşmaya başlayacaktır.

Üçüncü aşama; amellerin (hayatın) terbiyesidir. Değişim, terbiye ve olgunlaşma kolay değildir. Çünkü insan doğası, bu tür değişime direnç gösterir. Ön kabuller ve alışkanlıklar insanı olumsuz yönde etkiler. Zihnin ikna süreciyle ancak zamanla yumuşama gösterir, bu yumuşama ile birlikte zihinde değişim olur. İşte bu nokta terbiye sürecinin varmak istediği yerdir.”

İnsan kerim olan rabbinden alıkoyan şeyin kendisini ihtiyacının olmadığını zannederse bu terbiyeyi terk eder. Rabbimiz “Din günü” hesap ceza ve mükâfat gününü haber verir.

Hiç zorlanmadan yol azığımız olan ibadetler bizim en kolay yoldan eğitim öğretim ve terbiyedir. Namaz için tüm ibadetleri içinde toplayan bir imkândır. Şuurlu bir salât/namaz bizi terbiye edecektir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TERBİYE 
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları