Ürgüp 3 aylık

TEMEL LİSELERİN KAPANMASI

Volkan Uyar

05-02-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

Temel liselerin dört sene önce, özel okullara dönüştürüleceği söylenmişti. Yani , bu sene , temel liselerin son senesi gibi görünüyor. Bu durumu zaten bekliyorduk ama Milli Eğitim Bakanımızın açıklamaları yeni soruları beraberinde getirdi.

Açıklamada , temel liselerin yanında, kursların da kapanabileceği belirtiliyor. Şubat ayının sonunda, net durumun belli olacağı belirtiliyor.

Kursların kapatılmasının sonucunda oluşabilecek sıkıntıları, mutlaka düşünülmüştür diye umuyorum. Özellikle liseyi bitirmiş üniversite sınavına girecek , mezun öğrenciler diye adlandırdığımız öğrenci grubu için hangi alternatifler sunulacak göreceğiz.

Kursların durumu , aslında, son senelerde birçok kez değişti. İlk açıldıklarında, dershane sadece isim değiştirdi gibi gözüktü, bunun üzerine kursların verebileceği ders sayısında düzenlemeye gidildi. Yıllardır bu şekilde devam eden kursların , şartları yerine getirmemesinden memnun olmayan Milli Eğitim , kapatmayı düşünmeye başladı. İşini hakkıyla yapan kursları diğerlerinden ayırabilirlerse en iyisi olacak gibi görünüyor.

Kursların kapanmasının farklı sonuçları da olacak.

Büyük yatırım yapan kurs sahiplerini ve orada çalışan öğretmen ve personeli de düşünmemiz şart. Sonuçta dönüşümler sağlanınca ortalıktaki kadar öğretmen yine çalışıyor olmalı.

Ayrıca, yeni mezun öğretmenler , kurslarda daha iyi pişebiliyordu. Özel okullarda çalışabilmeleri için devlet teşvik düşünebilir bence.

Hepsinin özeti , yine sene ortasında , acaba bu sene ne kararlar alınacak endişesine yine kapılmış durumdayız. Önümüzdeki seneden itibaren, sistemimizin tam oturmuş olmasını diliyoruz. Umarım sağlayabiliriz.

Saygılarımla…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TEMEL LİSELERİN KAPANMASI
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları