5 Ağustos 2021 Perşembe

TEBKİ

Mustafa Örki

19-11-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

İslam çarenin adıdır, insan çaresiz değildir, her şeyin bir çaresi vardır “size hayat veren şeylere çağrıldınız vakit icabet edin” Enfâl,24, hayatın zevki neşesi kadar elemi kederi ve acısı da vardır. İnsana düşen yakışan “Zorlukla beraber kolaylığın (olduğunu bilmesi)” “Rabbine rağbet et(mesi)dir” İnşirah/94 5,8

Seferihisar depremi sonrası enkaz altından birçok insan kurtarıldı. Kurtarılan bebeklerden biri de Ayda bebek oldu. Afat ekibinden bir kişi bebeği kucağına alırken tekbir getirir. Bir kesim bunu başka yerlere çekti tepki gösterdi. Bugüne kadar Ezandan Saladan Minareden Camiden rahatsız olup tepki gösterenleri duyduk. Sesin yüksek oluşuna tepkiyi anlarım ama bu hiçte öyle değil.

İslamın âlemi olan şeylerden insan neden rahatsız olur? Mekke Aristokrasi Hz. Muhammed sav davetinden rahatsız olmalarını sebebi statülerinin kaybolacağı endişesinden idi. Peki bugünkü karşı çıkanların kaybı ne? Karşı çıkmak tepki neyin nesidir? Çare var mı? Elbette doğru bilgilendirmeden başlayabiliriz.

Kelime-i tevhidi söylerken biz ne diyor, neyi kabul ediyoruz? Biz özgür ve güvende miyiz? Neyi sığınıyor ve tür yardım diliyoruz? Dostumuz düşmanımız kim? Aslında sıkıntılar bizi Allah’ı hatırlatıyor. Ya teslim olacağız ya da Allah korusun isyan edeceğiz.

İslam teslimiyetin adıdır, insan Allah’a teslim olmalıdır. İnsanın her şeyden önce hayır diyebilme gücüne özgürlüğüne ihtiyacı vardır. Güven ve özgürlük insan için vazgeçilmez iki yaradılış olgusudur. Yeni doğan her yavru kendini güvende hissetmek ister. Yani sığınma isteği, yaradılışta en başta gelen bir duygudur. Anne olur, ev olur, devlet olur vs. ama tüm bunların ötesinde sığındığında kendini yolda bırakmayacak bir varlığa yani yaratıcıya muhtaçtır. Bunu sağlayamazsa sahtesini icat eder aslının yerine kor.

İnsan sıkıştığında sesini duyacak ve yardım edecek bir varlığa sığınmaz ise isyan eder, tutunacak bir dal bulamaz ve hayatın anlamını kaybeder. Yanlış şeylere sığınma halinde eşyanın, kulun duygularının kölesi olur, özgür olamaz.

Böyle olanlara rabbimizden hidayet dileriz. İnsan çare olandan kaçar mı? Düşman olur mu? Oluyor işte. Tekbir bir sevinç çığlığıdır, onun yerine ne denilmeliydi? Peki, ne yapalım? Nasıl çare olalım? Bilgilendirme ve örnek olmakla. Kızmak dışlamak bize yakışmaz. Dini değerleri aşılamak bizi yüceltmez tam tersi olur.19 Kasım 2020

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TEBKİ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları