Ürgüp 3 aylık

TATİLDE NE YAPSAM ?

Volkan Uyar

21-01-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Eğitimde yarı yılı geçirdik bile . Şimdi tatil zamanı. Ancak tatil dediğimiz çocuğumuzu , tablet, telefon veya bilgisayarla 24 saat geçireceği bir ortam olmamalı.

Okullar tatil verdi diye, çocuğumuzun başıboş zaman geçireceği , onu kendi haline bırakacağımız bir zaman dilimi olmamalı. Özellikle 9, 10 ve 11. Sınıflarda , tatil sürecinde tamamen kendi haline bırakırsak üniversite sınavına gireceği sene, lütfen veli olarak çocuğum neden düzensiz ve ders çalışmıyor demeyelim. Önceden, çocuğumuzu disipline yöneltmezsek, sonradan ağlamayalım .

Tabi ki , bizlerin , çocuklarımızı ilkokuldan itibaren disipline sokmanız şart. Disiplin dediğim, askeri disiplin değildir. Onları , hem ders çalışmayı hem de oyun oynamayı kendi kendilerine ayarlamayı sağlatabilirsek, lisede derdimiz az olacaktır.

Ne yazık ki , çocuğunu kendi haline bırakan bazı veliler , üniversite sınavı yaklaştığında para dökerek , görevini yaptığını sanmaktalar. Bundan sonraki aşamalarda , okula ve öğretmene , çocuğum neden kötü durumda diye sormaya gerek yoktur.

İşin özeti, çocuğumuza, eğitimi için görevimiz sadece para aktarmak değildir . Onunla ilgilenmeli, okuldan geldikten sonra derslerini tekrar ediyor mu ödevlerini yapıyor mu diye kontrol etmemiz şart. Bütün yükü, okula ve öğretmene yıkarsak sonunda , üniversite sınavında ipleri kaçırmış olabiliriz. Unutmayın ki eğitim evde başlar.

Bu konuda yön vermemiz gereken asıl kesim , sınava girecek öğrencilerimiz . Kaçırdığımız konuları, eksiklerimizi son tekrar edebileceğimiz zaman dilimimiz. Konu eksiklerimizi çok iyi belirleyip güzel bir programla işleri yoluna koyabiliriz.

Son sürece girerken, özellikle , matematik ve türkçe netlerimizi düzeltirsek derdimiz azalacaktır . Bu derslerimizi halledersek , diğerleri kendiliğinden gelecektir. Zaman tutarak çözdüğümüz matematik ve türkçe netleri, bizi başarıya götürecektir.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TATİLDE NE YAPSAM ?
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları