29 Temmuz 2021 Perşembe

TATİL Mİ?

Mustafa Örki

20-05-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

İnsan beden ve ruhen yorulabilir. Tatil yerine tebdil değişiklik faydalıdır ve olmalıdır. Tatil kelime olarak çalışmayı bırakmak demektir. Kısaca belli bir süreliğine bulunduğu yerin ortamı değiştirmesinde yarar vardır. İslam tatili değil değişikliği öne alıyor.

Ramazan bitti şimdi Şevval ayındayız, biten sadece Farz olan ramazan orucudur. Kulluğumuz devam ediyor. Yorulduk mu? İslam bedeni yorgunluğu nasıl atacağımızı göstermiş, biliyoruz. Ruh yorulur mu severek yaşarsak yorulmaz ama devamlı olunca bıkkınlık olabilir. Çare var mı? Hiç olmaz mı? Kur'an söylüyor Rabbimiz şöyle buyurmuş “Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul. Ve yalnız Rabbine rağbet et” İnşirah 7,8 Veya “Zorluğu aşınca tebliğe devam et”; veya “bir işi halledince başka bir işle yorul”. Ya da “işini hallettiğinde arkasında dur ”dağ gibi ol. Zımnen: Sen işi yor, iş seni değil. Her zorluğun beraberindeki kolaylığı gör ve tatil değil tebdil yaparak bir başka işle dinlen.

Bir başka anlayış “Yalnız Senden yardım isteriz” (1,4) sözüne sadık kal! Madem Rabbin sana rağbet etti, sen de Rabbine rağbet et! Zira O’ndan başka hiçbir şey rağbete değmez.

Bu âyet ilk etapta muhatap olarak Hz. Muhammed (sav) ait olduğu bir gerçektir. Ama Kur'an sadece ona değil tüm insanlığa gelmiştir. O tebliğ etmiş ve nasıl yaşanılacağını pratiğini göstermiştir. Rabbimiz tüm kullarına yardım etmektedir. Yolcuya yolun en kısa geniş ve kolay olanı göstermiştir. Bu yardımdır ve insan farkına varsa da varmasa da O’nun yardımı devem etmektedir.

Rağbetimizin olması veya olmaması bizim tercihimize kalmıştır. Genelde Allah’u Teâlâ’nın yardımı tüm kullarınadır. Ama bilinmesi gereken bir başka husus ise insanların yapacaklarıdır.

Kulların Allaha yönelmesi anlamı şudur. İnsanın arzusunu ancak Allah verebilir. Bu ise Allah’ın emir ve nehiylerine göre bir hayatla olacaktır.

Hz. Muhammed sav Medine hayatının ikinci yılı sevinç yılı olarak siyer kitaplarında yer almış. Oruç o sene farz kılınmış, zekât o sene, Bedir zaferi, Kurban Bayramı, Hz. Ali Fatıma evlenmesi o yıllar içinde olmuş. Ama hayat bu içinde acılar da yaşanmış, Peygamberimizin kızı Rukiye vefat etmiş.

Ramazan oruç ibadeti bayramla bitti, sevindik. Başka sevinçler de yaşandı, kim bilir kaç tane bebek dünyaya geldi? Salalar okundu, ölümler de oldu. Dadaloğlu mantığı “ölen ölür kalan sağlar bizimdir” hayat devam ediyor.

Evet, her şey Allah rızası için dünya ve ahiret saadetimiz için yaşamanın gereği neyse onu göreceğiz. Önemli olan yönelişimizi bozmadan sürdürmektir.

Son söz bir müslüman olarak inancımızın arkasında bir ömür boyu durmayı hedeflersek yorulmayız. Tatilimiz ahirette olacaktır inşaallah!

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - TATİL Mİ?
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları