ŞU KORKUNÇ OLAYI BİLMELİSİNİZ

Atilla Sezener

21-06-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Önce olayı anlatalım, yorumu sonra yaparız.

*

“20 Temmuz 1920 de Osmanlının ilk Başkenti Bursa, Yunanlılar tarafından işgal edildi. Hemen cinayetler ve akıl almaz ahlaksızlık örneği kadın ve kızlara saldırılar başladı.

Venizelos’un oğlu Kumandan Sofokles, Bursa’yı işgal ettikten sonra Osman Gazi’nin türbesine doğru yönelir. Kapının kilitli olduğuna aldırış etmeyen Kumandan, kapının kırılmasını emreder. Adeta 600 sene öncesinin intikamını almak ister gibi mahmuzlu çizmelerini kaldırıp sandukaya arka arkaya üç tekme savurup:

-Ey Koca Osman kalk da milletini kurtar, diyerek hakaret eder. Ayağını sandukanın üzerine koyduktan sonra, yanında getirdiği fotoğrafçıya emredip;

-Çek bakalım bir Bursa hatırası, diye alay eder.

Çekilen fotoğrafın arkasına “Ordularımız Bursa’ya hakimdir. Şu anda Osmanlı Devletinin kurucusu Osman ayaklarımın altındadır. Bizans’ın intikamını aldım” cümlelerini yazarak bu resmi Atina’ya gönderir. Daha sonra Yunan askerleri türbeye, Kral Konstantin’in resmini asarlar. Şehzade mezarlarına dışkı bırakan Yunanlılar, Sultan mezarların ise, tahrip etmişlerdir. Nilüfer Sultanın kabrini, vaktiyle sen bir Türk’e vardın diye yedi asır evvelki vakayı affetmeyerek bombalıyorlar.”

NOTUMUZ: Yarhisar Tekfurunun kızı Holofira, Osman Beyin oğlu Orhan Gazi evlenip Müslüman olduktan sonra Nilüfer adını almıştı. Ayrıca 1.Murad’ın annesidir. “

*

“Bursa’nın işgalinden 2 gün sonra, TBMM kürsüsüne Mustafa Kemal Paşanın talimatıyla Puşude-i siyah (siyah örtü) örtülmüştür. Bu örtü sadece Bursa’nın değil tüm ülkeye çöken karanlığı simgeliyordu. Bu örtü Bursa’nın kurtuluşuna kadar kaldırılmamıştır.”

*

Bu ülke iki türlü din adamı görmüş ve görmektedir. Birincisi bilerek ve severek kendi dinini anlamak ve anlatmak görevinin dışına çıkmayanlar, ikincisi siyaset veya başka cereyanların esiri olanlar. Bu ikinci gurup, hem İslam’ın hem de insanlığın en büyük düşmanıdır. Yukarıda anlattığım korkunç olayı işleyenler o anda satılık ve kiralık Bursa Müftüsü Ömer Fevzi efendiden cesaret ve yardım almışlardır.

NOTUMUZ:

Buradaki bilgiler, MİLLİ MÜCADELEDE DENİZLİ kitabında yazan Dumlupınar Üniversitesi Profesörü Ali Sarıkoyuncu’dan alınmıştır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ŞU KORKUNÇ OLAYI BİLMELİSİNİZ
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları