29 Temmuz 2021 Perşembe

SOSYAL MEDYA

Ali Koyuncu

24-03-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Doğan Cüceloğlu’nun çoğu kitabını okudum. Son kitabı, “kendini keşfetmeye, zorluklarla başa çıkmaya, var mısın” nı okurken, 16 Şubat 2021 tarihinde vefat ettiğini, üzülerek öğrendim.

Doğan Cüceloğlu'nu; farklı yaştan, farklı sosyal, kültürel kesimlerden ne kadar çok okuyan, seven varmış. Sosyal medyada milyonlar, samimi üzüntülerini belirtti. Söyledikleriyle, yazdıklarıyla bizlerin yolunu aydınlatmaya devam edecek. Yazdıklarından sosyal medya ile ilgili, aklımda kalanları sizlerle paylaşmak isterim: Sosyal medya yaşamın bir gerçeği. Günümüzde bilişim teknolojisini öğrenmek, geçmişteki okumayı-yazmayı öğrenmek kadar önemli. Günümüzde sosyal medya, sınırları aşıyor. Sadece sınırları değil zamanı, mekânı da aşıyor. Oturduğun yerden dünyanın herhangi bir köşesindeki insanla ilişki kurabiliyorsun.Yüzyıllar önceki bilgiye, yazılı ve görsel kaynaklara ulaşabiliyorsun. Sosyal medya bilgiye ulaşmada büyük konfor.

Bilgiye ulaşmak kadar, bilgiyi kullanmak da önemli. Bu yönüyle, sosyal medya yararlı olduğu kadar zararlı, tehlikeli de olabilir. Tehlikenin de anneler, babalar, gençler farkına varmalı. Neyin farkına varılmalı? Çocuklar doğumdan itibaren öpülmeye, sarılmaya, konuşulmaya, dokunulmaya ihtiyaç duyarlar. Ayrıca çocuğun zihinsel ve duygusal gelişiminde en önemli etken, diğer çocuklarla oyun oynamasıdır. Sosyal medya ilişkisi nedeniyle bunlardan mahrum büyüyen çocukların; zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimi ciddi ölçüde sekteye uğrar, yara alır. Bunlar bilinmeli, sosyal medya birey ilişkisi, bu bilgilerin ışığında kurulmalı.

Ayrıca insan beyni, duyguları, aklı diğer insanlarla etkileşim ve ilişki içinde gelişir. Kişinin diğer insanlarla olan iletişimi, sosyal medya teknolojisi kullanımı nedeniyle koparsa, kişinin gelişimi sekteye uğrar. Bu nedenle sosyal medyanın; diğer insanlarla olan iletişimi, koparmasına izin verilmemeli.

Yazar Jim Rohn,“İnsan en çok zaman geçirdiği, beş kişinin ortalamasıdır” diyor. İnsanın düşünce ve davranışları iletişim ve etkileşim içinde olduğu insanlardan etkilenir. Dolayısıyla sosyal medyadaki insanlardan etkileniriz, onları etkileriz. Bu nedenle sosyal medyada iletişim içinde olacağımız konuları ve kişileri iyi seçmeliyiz.

Başka bir tespit, sosyal medyanın esiri haline gelmemeliyiz. Biz sosyal medyayı kullanmalıyız, sosyal medyanın bizi kullanmasına izin vermemeliyiz. Sosyal medya kişiyi kullanır hale gelirse; özellikle çocuklar ve gençler üretmeden, çaba sarf etmeden sosyal medyada gördüğü aşkı, mükemmelliği, oradaki hayatı hak ettiğini sanıyor ve istiyor. Emek harcamadan, çaba göstermeden sadece istemek yetmiyor. İstediklerini hayatlarında bulamayınca; tatminsizlik, depresyon, öfke, hüzün gibi duygulara kapılıyorlar. Başkalarının hayatlarına özeniyorlar. Sosyal medya bağımlılığı çocukları, gençleri ve kişileri; tatminsizlik, tembellik, umursamazlık, yaşamda hedef koymama konusunda, olumsuz etkiliyor. Özellikle gençler kendi hayatlarındaki sorunları büyütüp, başka hayatlara özeniyor. Sosyal medyada gördüğü kişileri şanslı, kendisini şanssız olarak tanımlıyor. Sosyal medyanın bir insan ilişki biçimi olduğu ve karşınızdakinin de bir insan olduğu unutulmamalı. Özetin özeti:" En büyük hata mükemmel olmaya çalışmaktır. Yapılması gereken, olabildiğince iyi olmaktır." Hoca görevini yapmış. Bilmek ve uygulamak da bizlerin görevi.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SOSYAL MEDYA
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları