SORULAR CEVAPLARDIR

Ali Koyuncu

29-10-2018
Bize yazmak için tıklayınız.

13-14 Ekim 2018 tarihli Denizli Barosu genel kurulunda, 15 Bölge Adliye Mahkemesinden birinin Denizli’de kurulmaması, Baro yönetimine eleştiri olarak geldi. Avukatların büyük çoğunlu, “Denizli’ye Bölge Adliye Mahkemelerinden birinin kurulmamasının iktidarın sorumluluğunda olduğunu, iktidar ile birlikte iktidara mensup Denizlili siyasetçiler olduğunu, Baro yönetimine bu konuda tek başına eleştiri getirmenin adil olmadığını” söylediler.

Bölge Adliye Mahkemeleri, diğer bir değişle İstinaf Mahkemeleri; ilk derece Ceza ve Hukuk Mahkemelerinin verdiği nihai kararlara karşı yapılan istinaf başvurularını incelemekle görevli, üst dereceli Mahkemelerdir.

Türkiye de ilk olarak 20 Temmuz 2016 tarihinde 9 ilde göreve başlayan İstinaf Mahkemeleri; ilk derece Mahkemesiyle, temyiz kanun yolu arasında yeni bir kanun yoludur. Uyuşmazlıkları çözerken, hem maddi olay açısından, hem de hukuki açıdan ele alıp gerekirse keşif yapıp, tanık dinleyerek yeniden karar verir. Bölge Adliye Mahkemeleri ile ülkemizde iki dereceli yargılama dönemi başlamıştır. Amaç hak arama yollarının çoğaltılması, hukuk güvencesinin artırılmasıdır.

5235 sayılı, Adli yargı ilk derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemeleri kuruluş, görev ve yetkileri hakkındaki kanunun 25.maddesine göre ,“Bölge Adliye Mahkemeleri bölgelerin coğrafi durumları ve iş yoğunluğu göz önünde tutularak belirlenen yerlerde, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun görüşü alınarak Adalet Bakanlığınca kurulur. Kaldırılmasına Adalet Bakanlığının önerisi üzerine HSYK kurulunca karar verilir” demektedir.

Cumhurbaşkanlığının 100 günlük icraat programında İstinaf Mahkemelerinin artırılması da yer aldı. 9 ilde faaliyet gösteren Bölge Adliye Mahkemelerinin sayısı Eylül 2018 tarihinde Konya ve Sakarya’da kurulan Mahkemelerin göreve başlamasıyla 11’e çıktı. 100 günlük icraat programında bunlara ilaveten Diyarbakır, Kayseri, Trabzon ve Van illerinde de kurulması planlandığı bildirildi. Böylece sayı 15’e yükseldi. Görüldüğü üzere 15 sayısının içersinde Denizli’nin adı yok. Denizli’nin davaları, Antalya Bölge Adliye Mahkemesinde görülmekte.

Sayı 15’e çıkınca adı geçen illeri 7 bölgeye göre gruplandırdık. Ege bölgesi dışında her bölgede en az 2 tane Bölge Adliye Mahkemesi kurulmuş, Marmara Bölgesinde 3 tane. Sadece Ege Bölgesinde İzmir’de 1 tane var. Ege Bölgesinin Avukat sayısı, dava sayısı, dosya sayısı birçok bölgeden fazla. Ege Bölgesine ikinci Mahkeme neden kurulmadı? Bu il neden Denizli olmadı? Bu soruyu Denizlililer olarak sormamız gerekir diye düşünüyorum. Bu Mahkemeler sadece avukatları ilgilendirmiyor. Kentteki lokantacıları, otelcileri, taksicileri, akaryakıt satıcılarını, ulaşım hizmetinde bulunanları kısaca tüm Denizlilileri ilgilendiriyor. Yukarıda Mahkemelerin, HSYK’nın olumlu görüşü alınarak Adalet Bakanlığınca kurulur şeklindeki kanun hükmünü okumuştuk. Denizli’den uzun süre Avukatlık yapmış, Milletvekilliği yapmış, iktidar partisinden bir hemşerimiz Adalet Bakan yardımcılığı yapmadı mı? Daha önceki kabinede Denizli’den bir Bakan yok muydu? Denizliden iktidar partisinin başka Milletvekilleri yok mu? Bu hemşerilerimiz Denizli için böyle bir sorunu gündeme getirmediler mi? Getirdiler de siyasi güçleri mi yetmedi? Yoksa Karadeniz, G. Doğu Bölgelerinin dava sayısı, avukat sayısı, iş potansiyeli Ege Bölgesinden daha mı fazla? Yoksa adaletin tecelli ettiği İstinaf Mahkemeleri kurulurken, Denizli’ye adaletsizlik mi yapıldı? Yoksa zamanında adaletsizliğe itiraz mı edilmedi? Elie Wisel’in güzel bir sözü var,“Adaletsizliği engelleyecek gücünüzün olmadığı zamanlar olabilir. Fakat itiraz etmeyi beceremediğiniz bir zaman asla olmamalı.” Bu sorulara siyasetteki hemşerilerimizden cevap beklemek hakkımız diye düşünüyorum. Yoksa sorular cevaplar mı olacak.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SORULAR CEVAPLARDIR
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları