SİYAMIN/ORUCUN YAZILIŞI

Mustafa Örki

06-05-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“oruç sizin üzerinize yazıldı farz kılındı” Bakara/2,183

Ketebe yazmak “İspat etme (yazma, kaydetme) takdir etme, vacip kılma farz kılma ve azim sözcüğü ile ifade edilir. Bunun anlamı şudur: bir şey önce istenir, irade edilir sonra söylenir, sonrada yazılır. Dolaysıyla irade istek bir başlangıç yazma da sondur. Sonra da başlangıç anlamındaki Murat, istek tekit, pekiştirilmesi istendiğinde, son anlamdaki yazma ile ifade eldir. Müfredat

İnsanın yaşaması için çok şeye ihtiyacı vardır. Misal nefes alması gerekiyor hem vücudumuz buna elverişli olması gerekiyor, hem de havanın olması gerekiyor. İnsanın yaşaması için gerekli olan ve ibadetlerden biri de oruçtur.

Oruç insan için gereklidir, asla yük ve gereksiz değildir. Sorun var mı? Oruç tutanlarımızın sayısını bakarak değerlendirirsek evet, var. Biz müslümanın ama mümin olmada sıkıntımız var. Mümin olmak için Allah c,c tanıma sevme ve güvenmedir. Yüzeysel bir anlayışımız var ve bunun yeterli olduğunu zannediyoruz. İmanımızı taklitten tahkike çıkarmalıyız, bunun için sorgulamalıyız “ Ölüleri nasıl diriltiyorsun “ diye Rabbine soran İbrahim As (Bakara, 260) . O inanıyor idi ama “Kalbinin kanat etmesi” için sormuş idi. Bizim için de aynı şey geçerlidir, atadan deden gelen bilgilerimiz olsun. Ama elimizdeki kitap ne diyor, ne demek istiyor diye merak etmek gerekir.

Aslında test etmek mümkün, orucun faydasız olduğunu dair bilimsel bir tespit yapılamamış. Tam tersine diyet olarak reçete olarak yazılmış. Obezite dünya çapında ciddi bir problem, hastalık.

Oruç gibi bir nimetten istifade etmenin yolu “sayılı günler” kadar oruç tutarsak netice elde ederiz. “Oruç sıhhat tır ” doğrudur, doktorun bize yazdığı oranda ilaç alırsak fayda sağlar, bir fazla veya eksik olması hâlinde tedavi gerçekleşmez. Ne bir fazla ne bir eksik müslüman olmak için gelen Necid’li bir bedevini sorduğu sorular sonrası Hz. Muhammed sav sözünde durursa cennetliktir rivayetini (Buhârî İman,34 ) biliyoruz.

Oruç diğer ibadetler gibi asılında birer mükâfattır, oruç tutan kendini ödüllendirmiştir, sevap oluşu ekstradır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SİYAMIN/ORUCUN YAZILIŞI
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları