Ürgüp 3 aylık

SİL BAŞTAN

Volkan Uyar

12-01-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Pandemi, bizleri genelde olumsuz etkiledi. Hayatımız olduğu gibi değişti. Bununla ilgili çok tartışacak yön olsa da biz yine eğitimsel kısmına bakalım.

Okulların açılmaması, uzaktan eğitim, çocuklara ev hapsi. Bunların hepsi ayrı ayrı incelenmeli. Biz uzun süredir okulları açmadık, açamadık. Tabi ki toplumun sağlığı önemli ancak bu süreç eğitim sistemimizin tamamen sorgulanmasını sağladı.

Çocuklarımız, oldukları sınıfta, canlı dersler ile eğitim görmeye çalıştılar. Öğretmenlerin büyük gayreti ve özverisi ile çok fazla ders yapıldı. Ancak, öğrenciler hem kendi dikkatlerini toplayamadıkları için hem de sınıf içi etkileşim olmadığı için öğretim diplerde. Eğitim kısmını ise hiç konuşmaya gerek yok.

Bu şekilde, çocuklarımız geçen sene sınıflarını geçtiler. Bu sene de öyle böyle geçiyorlar. Peki bir üst sınıfa geçmek bu kadar kolay mı? Herkes mi çok iyi öğrendi konuları?

Zaten, geçmişte birçok eğitmen sınıfta kalmanın önemini savunuyorken, Milli Eğitim bunu neredeyse kaldırdı. Lise son sınıfa gelip de çarpım tablosunu ciddi ciddi bilmeyen öğrenciler var. Sistemimizde bu anlamda bir sıkıntı var. Ortaokulda ve lisede bu öğrenciyi bırakmak imkansız hale getirilmiş durumda. Sonra da her yıl üniversite sınavında sıfır çekenleri ve ucu ucuna barajı geçenleri görünce şaşırıyor, televizyon programlarında konuşuyor, bir hafta sonra unutuyoruz.

Eğitim ve öğretim sistemimiz bu haldeyken, uzaktan eğitim ile de daha kötüye gidemeyeceğimizi, aynı durumda kalabileceğimiz belirlendi. Bu durumda okulları açsak da açmasak da aynı şeyin olacağını düşünmek, memleket adına çok üzücü.

Demek ki çok özlediğimiz okullara ve öğrencilere kavuştuğumuzda artık bir şeyleri değiştirmeliyiz. Okullarımızın fiziksel yapısını, sınıf sayılarını, öğretmenlerin haklarını yeniden düzenlemeli ve dünya devletleriyle daha yarışabilir bir hale getirmeliyiz.

Ayrıca, sınıfta kalmayı ve sınıf içi eğitimciye saygıyı tekrar geçmişteki seviyeye getirmeliyiz.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SİL BAŞTAN
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları