8 Aralık 2021 Çarşamba

ŞEYHLER Mİ UÇUYOR ?, MÜRİTLER Mİ UÇURUYOR ?

Atilla Sezener

01-10-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Yakın tarihimizde yer eden 3 vakadan çok kısa olarak bahsedeceğim. Bunların hepsi, inanç kesiminde yer etmiştir. Tümünü okuduktan sonra, yazının başlığındaki hükmü kendiniz verin.

*

Said Nursi (nüfustaki kaydına göre Said Okur (1878-1960) , kendisine bağlı çevreler tarafından din alimi olarak kabul edilir. Risale-i Nur kitaplarının yazarı ve Nur Cemaati’nin lideridir.

1940’lı yıllarda Said Nursi, Denizli Cezaevinde tutukluydu. Ben Çal’da 8-9 yaşlarındaydım. İkinci Dünya Savaşı tüm hızıyla devam ediyordu. O günlerde Çal nüfusu 1800 kadardı. Radyo çok az kimse de vardı. Gazeteler gelmiyordu. Çok sıradan bir olay dahi günlerce konuşuluyordu. İyi hatırlıyorum. Birden bir dedikodu yayıldı. Said Nursi, Cuma günleri tutuklu olduğu hapishaneden kimsenin haberi olmadan Mekke’ye gidip namaz kılıp ve sessizce geri dönüp geliyormuş.

İnanmakta zorlanabilirsiniz ama, Çalın büyük bölümü buna inanıyordu. Benim çocuk aklım yatmadığından büyüklere bunun nasıl olduğunu soruyordum. Beni “Senin aklın bu işlere yatmaz” deyip susturdular.

Bir noktaya önemde değinmek istiyorum. Nursi, bu konularda hiçbir yorumda bulunmadı. Şimdiki değimle şovmen değildi.

*

İskender Erol Evrenosoğlu ( 1933- 2019) . kendine verdiği isimle İmam İskender Ali Mihr, hakkında sayısız iddialar yapıldı. Ben onları tartışmayacağım. Yalnız bizzat duyduğum bir konuşmasını anlatacağım. Bu arada mealinde çeşitli yorumlar yapılan M.İ.H.R kuruluşunun ve adının bir çözümü şöyle: M=Mehdi- İ= İmam- H=Halife- R= Resul. Bunu başka türlü izah edenler de var.

Evrenosoğlu bir konuşmasında şunları söyledi:

-Ahirette 3 peygamber Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammet yan yana Allah’ın huzurunda namaz kılıyorlar. Bu üç peygambere namaz kıldıran imam ise İskender Evrenosoğlu imiş.

*

İlahiyat Profesörü ve Fethullah Gülen’in yıllarca müritliğini yapan Ahmet Keleş, kafamda düğümlenen bir sorunun cevabını verdi.

  1. Gülen 10 Kasım 1938 de doğduğunu söylemiş. Yani sizin anlayacağınız Atatürk ölmüş, o doğmuş. Bunda ne var demeyin, çok şey var. FETO, Atatürk’ü Deccal, kendisini de Deccal’ın kötülüklerinden dünyayı ve dini kurtaracak Mehdi olduğuna bunları inandırmış. Deccal’ı görmek isteyen aynaya bakmalıdır. Atatürk’e Deccal diyenler ise, acilen elektro şokla tedavi altına alınmalıdır.

Bunların dışında gerektiğinde peygamberimiz Hz. Muhammet’le konuşup talimat alıyormuş.

*

1-FETO’nun gerçek doğum tarihi 27 Nisan 1941 dir.

2-Hiç kimse Allah ve peygamberlerle konuşmamıştır. Konuştum diyen din dışıdır ve tedaviliktir.

3-Kuran’da Deccal ve Mehdi diye tek kelime yoktur. Bazı hadislerde olduğu iddiası vardır.

  1. profesörlerinden orgenerale kadar güya okumuş kesimin hiçbir sorgulama yapmadan aptal duruma düşüp alet olmalarını anlamak mümkün değildir.

5-Bunların ve benzerlerinin tamama yakınının çok küçük yaşlarda merdiven altı güya kuran kurslarına gittiklerinin ortaya çıkması, minik beyinlerin nasıl yıkandığının tespitidir.

  1. bir akla ve sorgulama kültürüne sahip olmadan normal veya normal üstü insan olmaya imkan yoktur.

*

Moliere şöyle demişti: BİLGİLİ BİR APTAL, BİLGİSİZ BİR APTALDAN DAHA APTALDIR.”

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ŞEYHLER Mİ UÇUYOR ?, MÜRİTLER Mİ UÇURUYOR ?
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları