5 Ağustos 2021 Perşembe

SEÇİM HAKKI

Mustafa Örki

25-02-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Allah’u Tela kullarını bilgilendirir. En temel ve sağlam bilgi kaynağımız Kuran’dır. Sünnet yani bu bilgi-nin pratiğini ise Hz. Muhammed sav’dan öğreniriz. Ve en önemli husus ise Rabbimiz bizim için seçim hakkı vermiştir. Sonuç hakkında ise Ahiret “Din Günü” hesap ceza ve mükâfatın varlığını hatırlatılır.

Müslüman olmak ne kazandırır, tersi ne kaybettirir? Ciddi bir soru es geçilmemesi gerekir. İnsanların iyilerinden biri olmakla kötülülerinden biri olma arasındayız. Bilgiye hem de doğru olanına ihtiyaç var.

Dini bir hayat yaşama veya yaşamama sebebi değerli bulup bulmama ile alakalı.

Çevremizde gördüğümüz olumsuz davranışlar mazeret olamaz. Elbette bu tür davranışlar hoş değil ama neden İyisini biz yapmayalım. Bugüne değil yarını da düşünmeliyiz, dünya sonrası var da var. Rabbimiz şöyle buyuruyor. “Şüphesiz, kitap ehlinden ve müşriklerden inkâr edenler, içinde sürekli kalıcılar olmak üzere cehennem ateşindedirler. İşte onlar, yaratılmışların en kötüleridir. İman edip salih ameller işleyenler ise; işte onlar da yaratılmışların en hayırlılarıdırlar.” Beyyine/98,6.7

İyilerden biri olmak var iken niye kötü olalım? Ne yapacağız? İman ve salih amel için unutmamız gereken bir canlı diri bir Allah inancını hep gündemimizde olmalıdır. Biz Allah’ı görmüyoruz ama o bizi görüyor. Onu görüyor gibi harekâtın adı ihsandır. İhsanın ne olduğunu ise şu olaydan daha rahat anlıyoruz. Bu meselenin özünde Allah inancı var o Nasıl biri, ondan bizi ne alıkoyacak? Sorularını cevabını

Adiy b. Hatem den yaşadığı olaydan öğreniyoruz. Der ki,

“Rasulullah’a geldim. O mescidde oturuyordu. Orada bulunanlar “Bu Adiy b. Hatem’dir” dediler. Bense eman ve güvence almadan gelmiştim. Ona doğru yöneldim, elimi tuttu. Daha önce de benim için “Allah’tan dilerim ki elini elime koysun (biat etsin)” diye dua etmiş idi. Nebi (a) kalktı, onunla birlikte, beraberinde çocuk olan bir kadın da kalkarak dedi ki: Bir ihtiyacımızı arz etmek için geldik. O da onların ihtiyacını gidermek için yürüdü. Elimi eline aldı, evine birlikte vardık. Kadın çocuğunu elinden bıraktı, minderin üzerine oturdu. Ben de aralarına oturdum. Allah’a hamd ve senadan sonra dedi ki:

“Seni ‘La ilahe illallah’ demekten alıkoyan nedir? Yoksa Allah’tan başka bir İlah mı biliyorsun?”

“Hayır” dedim. Sonra bir müddet konuştu. “Seni yalnızca Allah büyüktür (Allahu ekber) demekten kaçıran ne? Yoksa Allah’tan daha büyük birini mi tanıyorsun? “ Hayır” dedim. Dedi ki:

“Şüphesiz Yahudiler, gazaba uğrayanlardır, Hıristiyanlar sapıtanlardır.” Ben, “Müslüman olarak gel-dim” der demez, onun yüzüne bir sevincin yayıldığını gördüm. Ardından, Ensar’dan bir zatın evinde kalmamı emretti. Sabah-akşam geliyordum. Yine bir akşam yanındaydım. Yün elbise giyinmiş, çöl sıcağında tenleri kavrulmuş bir grup geldi. Allah Resulü kalktı, namaz kıldı, onları şöyle teşvik etti: “İster bir ölçek ister yarım ölçek, ister bir avuç, ister yarım avuç ister bir hurma ister yarım hurmayla da olsa, her biriniz bununla yüzünü cehennem ateşinden korusun.”

Allah c.c bizi bizim tüm harekâtlarımızı biliyor ve haberdar. Az çok ne yaparsak bir karşılığı mutlaka var. Allah c.c olmadığı bir alan yok, seçim hakkımızı iyi kullanmak menfaatimizedir. 25 Şubat 2021.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SEÇİM HAKKI
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları