SAKALLI  CELAL ( 1886-1962 )

Atilla Sezener

30-05-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Sakallı Celal çok merak ettiğim kimselerden biriydi. Yazılı kültürü reddeden bir toplum, sonsuz bilgiyi ıskalamış demektir. Celal de onlardan biridir. Onun çok çarpıcı bir sözü yıllar önce beni etkilemişti. Onu şimdi sizlerle paylaşayım:

Türkiye’deki aydınlar için “Bunlar, dümeni bozulduğu için Doğu’ya sürüklenen bir gemide arkaya doğru koşarak Batı’ya gittiklerini sanan zavallılardır.” Sonra da :”Bu memlekette ilgililer bilgisiz, bilgililer ilgisidir.”

Adam sanki günümüzün resmini çekmiş.

*

Bahriye Nazırlığı (Denizcilik Bakanlığı ) yapan Hüseyin Hüsnü Paşanın Heybeli Adada doğan üçüncü oğludur. Celal Bey, o zaman ki adı Mekteb-i Sultani olan Galatasaray Lisesi’nde okumuştur. 1907 da okul bitince çok sevdiği hocası ve okul müdürü Tevfik Fikret’in yardımıyla Muid yani öğretmen yardımcısı olarak ilk görevine burada başlamıştır. Daha sonra, Devlet Tarafından Sorbon Üniversitesinde Siyasi Bilimler okumak için Fransa’ya gönderilmiştir. 20 yaşında bıraktığı sakalı bir daha hiç kesmediği için Sakallı sıfatını almıştır. Soyadı “Yalnız” dır. Buna uygun olarak hep yalnız yaşamıştır.

*

Dönüşünde Üsküp, Kastamonu, İzmit, Aydın, Ankara Liselerinde Fransızca ve Edebiyat dersleri okutup, idarecilik yapmıştır. Kabına sığmaz ve devrimci kişiliği bazılarını çok rahatsız etmiştir. O kadar ilginç bir adam ki, başkaları evlerinde kedi, köpek, kuş beslerken Sakallı Celal Fareler beslemiştir.

*

Sayısız esprilerini sıralamak şimdilik olası değil (biraz da sizler araştırın) ben bir tanesi ile yazıya nokta koyayım:

Aleyhindeki bazı siyasi suçlamalar sebebiyle Sakallı Celal’in evini basıp suç delili aramışlar. Ancak bir şey bulamamışlar. Bunun üzerine:

-Hani suç delillerin nerede ?. Yerini söyle göster, diye kendisini sıkıştırmışlar. Bu aslan yeleli adam, bir hakim edasıyla işaret parmağını kafasına dokundurarak:

-Aradıklarınız, işte bunun içinde. Gücünüz yetiyorsa çıkarın.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SAKALLI  CELAL ( 1886-1962 )
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları