SABIR

Ali Koyuncu

02-12-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Covid-19 salgınına bağlı ölümler, depremler, hayat pahalılığı ve en önemlisi de işsizlik, günümüzde insanların sabırlarını çok zorladı. Sabır olacak, ya da gelecek bir şeyi telaş göstermeden bekleme hali olarak bilindiği gibi; sorunlara katlanma gücü, sorunları yılmadan, kararlılık içinde çözme iradesi, olarak da tarif edilir. Sabır bir yönüyle de, kişinin kendine teslim olmasıdır. Teslim olma, baş edilemeze teslim olma değil, umuda teslim olmadır. Çünkü, umut aynı zamanda içinde hayatı değiştirme iradesini de barındırdığından; kişinin gelecekle ilgili umudu, onun şimdiki gücünün kaynağıdır. Sabır bir yönüyle, umut etme sanatıdır da.

Sabır pasif bir eylem değil, etkin bir eylem. Çünkü sabrın içerisinde umut var. Sabır vazgeçmek değil, şairin dediği gibi; umudu yarınlara ertelemektir. Sabırlı olan insan kendi var oluşunu, egoları ile değil, kendi bilinciyle tanımlar. Sabırlı insanda; neyi ne için yaptığının bilmenin bir huzuru, gücü, anlamı vardır.

Sabır bir biliş ve farkında olma halidir dedik. Öğrenmek için en gerekli şey merakla birlikte, sabırdır. Sabır fiziksel olarak bekleme değildir. Olayları geçmişi, geleceği, şimdiki zaman içinde yorumlayarak; ne için? Nerede? Neden? Duracağının farkına vararak, bilme halidir. Aynı zamanda sabır bireyin değişim halidir. Değişimin temelinde bilinç yattığına göre; değişimi bilinçli olarak göze almak için gayret ve cesaret ile birlikte sabır da gerekir.

Sabır eğitimle öğrenilebilen, geliştirilebilen neyi ne için yaptığını bilme halidir. Bu yönüyle sabır bilgeliğin arkadaşıdır. Çünkü aynı zamanda, bir gelişme ve değişme halidir. Sabrı öğrenmek de, sabır işidir. Sabrın kendisi de öğreticidir; beklemeyi, teslimiyetin gerçek anlamını, dinlemeyi, duymayı, gerçeği kişiye öğretir. Sabır sonucunda elde edilen; olgunluktur, gerçekliktir. Herkesin algısı kendi gerçeğini oluşturur, neyi algılarsak gerçek odur. Sabır içe dönük bir algılama sürecidir. Objektif gerçeklik ile kendi gerçeğimizi birleştirme sürecidir.

Sabır dayanma gücüdür. Tasavvufta kendini tutma, nefsine hakim olma anlamına gelir. İslamiyet'te, Musevilik'te, Hristiyanlık'ta, Budizm'de ve birçok inançta en önemli erdemdir sabır. Şems-i Tebrizi sabrı şöyle ifade ediyor: ''Sabır dikenin içinde gülü, gecenin içinde gündüzü hayal edebilmektir.''

Sabır tembellik, yılgınlık, korkaklık, umutsuzluk, çaresizlik, geri adım atma değildir. Sabır umuttur. Neyi, ne için yaptığını bilmenin adıdır. Sabır kötülüğe, haksızlığa boyun eğme, geri çekilme değildir. Sabır zulümle, haksızlıkla nasıl baş edeceğini planlama, eyleme nasıl, nereden, ne zaman geçeceğini bilme halidir. Bilge şöyle demiş: Bir kişinin gücü; kendisine sahip olmasına ve kendisine teslim olmasında yatar.

Sabır aceleciliğe, fevri davranışlara izin vermez. Sabır duygusal zekanın en somut ölçülebilir halidir. Duygusal zeka; sabır, farkındalık, irade geliştirme, otokontrol, dürtü kontrolü, saygı, sevgiyi bilme, yanlışı kabul etme gibi becerilerin alanıdır. Şu güzel sözü çoğumuz biliriz: "İstediğin bir şey olmuyorsa; ya daha iyi olacağı için, ya da olmaması gerektiği için olmuyordur, sabırlı ol." Herkese sonsuz sabırlar dilerim.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - SABIR
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları