ŞABAN AYININ YARISI

Mustafa Örki

27-03-2021
Bize yazmak için tıklayınız.
İnsan olunun sevinme ihtiyacı vardır. Çünkü sevinç motive eder ve bizi iyi ve güzel olana taşır. Şaban ayının ortasına geldik, on beş gün sonra ramazan ayına ulaşmış olacağız. Bu ayın en dikkat çekici özel-liği Allah c.c insanoğluna son vahyi iyiliğinin başlaması demektir. Hz. Muhammed sav Ramazan ayına kavuştuğunda sevincinin katlandığını siyer kaynaklarımızdan öğreniyoruz.
Hicretin ikinci yılı sevinç yılları olarak tarihe geçmiş. Bedir zaferi, ilk Ramazan orucu, ilk Kurban gibi. Bizler Hz. Muhammed sav izleyicileri olarak seviniriz O’nun sevincini ortak olabiliriz.
Sevinmemiz için bir başka husus ise Şaban ayının on beşini gecesinden dolayıdır. Ki bu geceye Berat denilmiş.
Berat kelimesinin “iki şey arasında ilişki olmaması; kişinin bir yükümlülükten kurtulması veya yüküm-lülüğünün bulunmaması” anlamına gelir. Şaban’ın on beşinci gecesinde Müslümanların Allah’ın affı ve bağışlaması ile günah yükünden kurtulacağı umularak bu geceye Berat gecesi denmiştir.
Hz. Peygamber sav Şaban ayına ve özellikle bu ayın on beşinci gecesine ayrı bir önem vererek onu ihya ettiğine dair diğer rivayetler vardır. İşte bu sebeple bazı âlimler bu geceyi namaz kılarak, Kur’an okuyarak ve dua ederek geçirmenin sevaba vesile olacağını söylemişlerdir. Diğer bir kesim ise bu geceye mahsus olmak üzere belli bazı ibadet ve kutlama şekilleri ihdas edip âdet haline getirmenin ise dinde yeri bulunmadığını söylemişlerdir. Ve yine kaynakların belirttiğine göre Berat gecesine ait özel bir namaz yoktur.
Halkımızın ciddi olarak önem verdiği tebrik mesajları ile telefon sosyal medyayı kullanarak ilgi alaka göstermesi ise bir başka husustur. Bu geceyi ihya için hadis rivayet eden Tirmizî ve İbn Mâce, bunla-rın senet yönünden zayıf olduğuna da işaret etmişlerdir.
Her şeye rağmen dini hislerin yoğunlaşması iyidir güzeldir. Ama bu heyecan asla bir gecelik olmaması lazımdır. Ama benim için bu gece bir milat olacak diyenlere sözümüz olmaz, tebrik ederiz.
Bu tür geceler günah çıkartma seansı hiç değildir. Kulluğumuz devamlı olmalıdır. Tevbe ve istiğfar her gün ve gece yapılabilir. Hayır, hasenat ise gücümüz yettiğince ve her zaman mümkündür.
Bu duygularla günümüz ve gecemiz mübarek bereketli olsun! Rabbimiz dualarımızı kabul etsin, gü-nahlarımızı affetsin! Ve bizleri Ramazan ayına ulaştırsın.
YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ŞABAN AYININ YARISI
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları