5 Ağustos 2021 Perşembe

ŞABAN AYI

Mustafa Örki

25-03-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

“Nefse ve onu (insanın özü olarak) yaratıp şekillendirene, Ona kötü ve iyi olma kabiliyetini verene yemin olsun ki, Nefsini arındıran elbette kurtuluşa ermiştir, Onu arzularıyla başıboş bırakan da ziyan etmiştir.” Şems /91,7.8.9.10

İnsan iyi ve kötü olan ne varsa yapabilecek eğilimde var edildiği bir gerçek. Ne zaman vahiy kesintiye uğrasa veya askıya alınsa insanın azma ve sapma durumunda olması mümkündür. İnsan fıtratına vicdanına ters davranabiliyor. İslamın yaşandığı hayata hâkim olduğu yön verdiği dönemlerde bu oran en aza inmesi mümkündür. Tarihi ve istatistikî veriler bunu söyle, misal ramazan ayında suç oranının düşmesi gibi.

Allah’u Teâlâ kullarını yaratmakla ona özellikler vermekle kalmamış irade gibi. Akıl vicdan ve fıtratının vermiştir. Nefsinin şeytanın aldatması izin vermemesi, iradesini iyi kullanması için kitap Elçi gönder-miştir. Tüm bunlar İnsanın güçlenmesi, arınması, yücelmesi içindir. İşte bu fırsatların başında büyük zikir olan namaz vardır, oruç vardır.

Şaban ayı Ramazan habercisidir. Ramazan ayı ise Kuranın nazil olmaya başladığı bir aydır. Bu aya Şa-ban denilmesinin sebebini şöyle açıklamışlar.

Savaşın yasak olduğu Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep ayından sonra gelen bu ayda Araplar savaş ve yağma için sağa sola dağıldıklarından bu aya Şabân adı verilmiştir. İslam Cahiliye Araplarından devraldığı geleneği ıslah ederek bu ayı müstesna rahmet ve lütuflara kavuşma fırsatı olarak değerlendirmiştir. Elbette bu ayı sünnet olduğu için oruç tutarak değerlendirebiliriz. Ama baştan sona oruçlu geçirmek sünnet değildir.

Asıl üzerinde durmak istediğim şey İslamın ıslah edici özelliğidir. İslam insanı ince ve zarif kılmasıdır. Bir tarafta yağma, öldürme için fırsat kollayan insanlar müslüman olunca köprü üzerinden geçerken ayağı kırık yere takılan hayvandan Allah’ın soracağını hesap eden insana nasıl geliniyor?

Recep Şaban aylarında nafile olarak yapılan ibadetler bizi yüceltmeli iç ve dış dünyamızı aydınlatmalı ve güzel eseler bırakmalıyız. Geçmişte yaptık yine yaparız ama bunun için içimizde aşk şevk olmalı.

1990 yılında ilk hac ibadeti nasip olmuştu. Önce Mekke’ye gittik, sonra Medine. Otobüsle Amberiye Osmanlı Tren Garı yanında yapılan Mescidin yanından geçerken gördüğüm Minareye gayri ihtiyari bu Osmanlı eseri dedim. Niye çünkü ince idi zarifti, rahatsız etmiyordu evet, o minare siyah taşlardan yapılmıştı ama dedelerimiz fıtratlarının ve islamın güzelliğini yansıtmışlardı.

İbadetlerimiz olmalı ama islamın özüne ruhuna işler yapmalıyız. İbadetler namaz gibi bizi iyi ve kaliteli şeyler hazırlamalı. Birinci basamakta kalıyorsak daha çok işimiz var demektir. Ve asıl önemlisi rama-zan ayı Kur'an ayıdır doğrudur. Yalnız lafzını değil manasını okumak anlamak ve yaşamak gayretimiz olmalı değil mi?

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ŞABAN AYI
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları