Ürgüp 3 aylık

ROBOTİK KODLAMA

Volkan Uyar

12-03-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

Şu an , Avrupa’nın eğitimdeki hamleler çok net. Geleceğin robotik kodlamada olduğuna tamamen inanmış durumdalar. Okullarında yaymaya başladılar, müfredatlarını buna göre planlıyorlar. Neredeyse ana okula kadar indirmeyi düşünüyorlar.

Biz de aslında bunu yakalamaya çalışıyoruz. Bunun , yani , robotik eğitimin öneminin bizim ülkemizde fark etmiş durumda. Hatta , özel okullar , milli eğitimin bir adım önünde gibi görünüyor. Milli Eğitim Bakanlığının ,önümüzdeki eğitim öğretim yılı için net kararlar alması gerekiyor. Bunun planlanmasının önemini zaten hepimiz biliyoruz.

Ancak , bu konu için , Bakanlığın işi hiç kolay görünmüyor. Bizim ülkemizin ve diğer ülkelerin zorlanacağı durum maliyettir. Robotik kodlama dersinin içeriğinin tüm okullara getirilmesi kolay gözükmüyor. Derste yapacağın her şeyin maliyeti çok yüksek. Bu dersin maliyetinin nasıl düşürüleceğinin bulunması gereklidir.

Yine maliyet durumundan ötürü, materyaller okula verildiğinde, öğretmenleri ve müdürü strese sokmaya da gerek yok. Malların hesabını soracaksak , geçmiş yıllarda olduğu gibi, müdür bozulacak, başım yanacak diye ortaya çıkarmak istemeyebilir. O yüzden, dengeyi iyi kurmak gerekli. Tabi ki , devlet mallarını da hor kullandırmamalıyız. O yüzden , acaba , tüm çocuklara mı öğretmeye çalışmalıyız yoksa başarı kazanabilecek çocukları seçmeli miyiz?

Robotik kodlamayı başarabilmek de kolay değil. Çocukların matematik dersleri iyi olmalı ki kodlama yapabilsinler. Ülkemizin matematik seviyesinin düşük olduğunu düşünürsek, aslında , matematik durumumuzu da gözden geçirmeliyiz. Olay , belki , halk için robot oynamak gibi gelebilir ancak, ciddi bir bilim ve teknoloji atılımından bahsediyoruz.

Ancak, ben bu ülkenin gençlerinin geleceğinden ümitliyim. Çok güzel işler yapabilirler.

Saygılarımla…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ROBOTİK KODLAMA
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları