5 Ağustos 2021 Perşembe

RENKLER VE HAYATIN ANLAMI

Ali Koyuncu

26-03-2018
Bize yazmak için tıklayınız.

İnsan yaşamındaki temel amacın; anlam arayışı ile coşku, heyecan arayışı olduğu bilinir. Ayrıca insanların yeme, içme, barınma gibi temel fiziksel ihtiyaçlarından hemen sonra; yaşı, cinsiyeti, sosyal statüsü ne olursa olsun; beğenilmek, kabul görmek, sevilme, şefkat, değerli olduğunu hissetmek, onaylanmak ihtiyacı içinde olduğu da bilinir. Beğenilmek, sevilmek insana en anlamlı gelen ve coşku, heyecan veren duygular.

Yakın zamana kadar; beğenilme, seçilme isteğinin sadece insanlara özgü olduğunu zannediyordum. Bitkilerde de var olduğunu, Ali Demirsoy’un “Renklerin Kökeni” isimli kitabını okuduktan sonra, hayretle öğrendim. Yazar: “Seçilirsen ayakta kalırsın, seçilmezsen yok olur gidersin” diyor. Yaşamda canlılar için seçilmek, çok çok önemli. Çiçeklerde farklı renklerin oluşması, aynı renkteki çiçeklerin farklı şekillere, desenlere, hatta polen taşıyıcısı böceklere benzeyen desenlere bürünmesinin sebebi; seçilme ihtiyacından. Çiçekler döllenmeye hazır oldukları dönemde renklenirken, diğer zamanlarda yeşil renkleri ile kendilerini gizlerlermiş. Tabi seçilmeye yardımcı olan diğer bir unsur kokular. Yazının konusu renkler olduğu için, kokuyu başka bir yazıya bırakacağım. 13,7 milyar yıllık dünyada ilk zamanlarda suların akıntısı, rüzgârın esintisiyle döllenen bitkiler, zaman içinde böceklerle tanışıp karşılıklı ilişki kurmaya başladıklarında; arılara, kelebeklere nektarlarını besin olarak sunmuşlar. Besin almaya gelen böcekler de başka çiçeklerden aldıkları polenleri, beğenip konduğu çiçeğe vererek, döllenmesini ve yeniden üremesini sağlamış. Bu seçilme, beğenilme isteği zaman içinde evirilerek çiçeklerin renklenmelerini, aynı renkte olanlarda farklı desenlerin oluşmasını sağlamış. Tek amaç: böcekler tarafından fark edilmek, beğenilmek, seçilmek. Arıların, kelebeklerin dikkatini, ilgisini çekmek, onlara polenlerini sunmak, onların taşıdıklarını almak, üremek, çoğalmak, kalıcı olmak. Çiçekler bunu taç yapraklarıyla yapar. Çanak anteni andıran yapraklar gelen mor ötesi ışınları, geri yansıtarak böceklere, renk sinyalleri gönderir, böceklerde bu sinyaller sayesinde çiçeği fark eder. Arılar, kelebekler fark ettiklerinin içinden; seçtikleri çiçeğe giderek konar, taşıdığı polenleri bırakarak döller. Bunun için doğada sarı renkli çiçekler çoğunluktadır, sarı renk mor ötesi ışınları en iyi yansıtan renktir. O nedenle doğa gezginleri, arılardan korunmak için, doğada sarı renk giysi giymezler.

Doğada sarı renkli Çiçek çok olsa da, şairlerin tercihi mavi.“Şiirin rengi olsa, şüphesiz mavi olurdu” diyor şair. Ahmet Arif’de mavi tutkunu, “Maviye, maviye çalar gözlerin, yangın mavisine…” diyen satırları uzar gider. Mavi renk, sarı-kırmızı ile birlikte doğadaki üç ana renkten birisi. Ana renkleri farklı tonlarda birleştirerek ara renkleri elde ederiz. Bunlara belirli miktarda siyah ve beyaz da katıldığında bütün renkleri elde edebiliriz. Beyaz demişken, Özdemir Asaf, “Bütün renkler, aynı hızla kirleniyordu; birinciliği beyaza verdiler” diyor ve beyazı ayrı tutuyor. Bende BJK’li olarak renklerin içinde siyah-beyazı ayrı tutarım. Ebru Ertaş’ta, Ali Demirsoy’u doğrularcasına, “Aşk renklerle başlar, renkler aşkla başlar” diyor. Çiçeklerin, kelebeğin aşkı nedeniyle renklendiklerini belirtiyor.

Doğada sonsuz renk vardır. Sarı ile Mavi karışımı; Yeşili, Kırmızı ile Sarı; Turuncuyu, Mavi ile çok kırmızı; Erguanı, Mavi, Sarı ile az yeşil; Petrol yeşilini, Mavi ile Kırmızı; Mor rengi oluşturur. İnsan, yaşamın içinde renklere farklı anlamlar yüklemiş. Şennur Köseli“Mor yalnızlığım, mavi düşlerim, pembe mutluluklarım, yeşil heveslerim, gri sisli puslu dertlerim, lacivert akşamlarım, kara gecelerim..” diyerek duygularının, renklerdeki karşılığını ifade etmiş.

Renklenmeyi ve renkleri anladığımızda; bir çiçeğe, çiçeğin üzerindeki arıya, kelebeğin kanatlarındaki desene, kadının dudağındaki ruj’a, kilimin rengine, desenine, sevgilinizin gözüne başka türlü bakacağız. Renkleri anlamanın bütün canlılar arasındaki ilişkiyi anlamak, yani hayatı anlamak olduğunu öğreneceğiz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - RENKLER VE HAYATIN ANLAMI
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları