RAMAZANIN FAZİLETİ

Mustafa Örki

25-04-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

"Allah kadir, gücü yetendir” 2,20 “Biz onu kadir gecesinde indirdik” 97,1 O yaratan yarattığını başıboş bırakmaz çünkü o “bizim Mevla’mızdır, sahibimizdir” 9,51 Merhamet sahibi, iyilik sahibidir. En büyük nimeti vahiy lütfetmesidir, Kur'an değerlidir inmeye başladığı işte o geceye “bin aydan hayırlıdır” diyen de yine Allah’u Teâlâ’dır. İnsan hayatını onun gölgesinde oluşturursa kıymetli değerli olur.

Ramazan ayı faziletli bir aydır. Fazilet kelimesi sözlüklerde şöyle anlatılmış: Değer, meziyet, iyilik, ilim gibi yüksek bir derece denilmiş. Bir şeyin başka şeylerden cemal ve fayda cihetiyle üstünlüğüdür.

Ramazan ayının diğer aylardan üstünlüğü bu ayda Kuranı kerimiz nazil olmaya başlamasıdır. Kadr süresinin üçüncü ayeti “Kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı” olduğunu Rabbimiz haber veriyor. Neden hayırlıdır? Çünkü vahiy hidayettir insanlara yol gösterir. Bu aydan, faziletinden nasıl istifade edebiliriz? Anlama ve yaşamak. Vahyin kadrini kıymetini takdir etmekle işe başlayabiliriz. Bu fark ediş rabbimize bu nimeti verdiği için oruç tutarak gösterebiliriz.

Kadir kıymet bilmek bir erdemdir, “yiğidi öldür hakkını gasbetme” atasözü çok doğrudur. Her bir insan bir diğerini sevmeyebilir, ama ahlak gereği hakkında doğru konuşmak erdemdir. Müşrik Ebu Süfyan Bizans İmparatoru Heraklius’un yanında “Bu kendini resul diye tanıtan zat hakkında ne diyorsun” sorusu üzerine “içimizde en doğru sözlü olandır” Müşriktir ama ahlâklıdır, ilkelidir.

Biz de önce Rabbimizin bize ikram ettiği kuran nimetinin kıymetini takdir edeceğiz. Takdir etme meziyetini kazanmak ise daha fazla şeye tavrımızı netleştirmekle olacaktır. Kimdir nelerdir? Vatan, Anne-baba, evlat gibi sayılarını çoğaltabiliriz. Onlardan biri dini hayatımız üzerinde emeği geçen ilim ehli olanlara olmalı. Doğru bilgi ve güzel örnek olan insanlarımızı sahip çıkmalıyız.

İlim ehli insanlarımızı ötekileştirmemeli, itibarsızlaştırmamalıyız, sahip çıkmalıyız. Belki en önemlisi basiretimizi açık tutmalıyız. Çünkü bu dünyada kurt kuzu postuna bürünmüş öyle geliyor. Yakın dönemde yaşadığımız bir Feto gerçeği var. Şeytan ve dostları boş durmuyor, haktan görünüyor aldatmak için yola çıkmışlar.

Bir menkıbe, Bursa başkent bir vatandaş çeşme yaptırır ve şu yazıyı yazar “Her kula helal, Müslüman’a haram” Ne derece doğrudur bilmem ama hakikat payı yok değil.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - RAMAZANIN FAZİLETİ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları