RAMAZANIN CAZİBESİ ÇEKİCİLİĞİ

Mustafa Örki

27-04-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“Ey iman edenler, sizden öncekilere yazıldığı gibi, oruç, size de yazıldı (farz kılındı). Umulur ki sakınırsınız.” Bakara/2,183 islamın bir cazibesi çekiciliği vardır, emir ve nehiyler insanidir.

Zaman ne çabuk geçiyor, gün ay ve yıllar bitiyor, Ramazan ayı yine geldi on bir ne de çabuk geçti. Zamanı durdurmamız mümkün değil, geçmiş için hayıflanmamak, gelecek için kaygı duymamanın yolu zamanın içini doldurmakla olacaktır. Dünya ve ahiret mutlu olmanın yolu İslami yaşamaktan geçtiği bir hakikat. Bunun için İslam’ın güzelliğini albenisini güzelliği görmek gerekir. İçinde bulunduğumuz ay da diğer günlerden farklı olarak oruç tutacağız.

İslam’ın oruç tutmanın cazibesi var mıdır? Evet, vardır: dikkat ve ilgiyi üzerine çekme özelliğine sahiptir, alımlıdır. Bize zor geliyor diyenlere İslam’ın cevabı anla gör der. Çağrıcı Hoca der ki: İnsanoğlu zor günlerinde mutlaka sığınacağı kendini duyacağı yardım edeceğini yüce varlığa çağırır.” İlginç olan iyi günler gelince unutur, istisnalar hariç. İnsan her zaman muhtaçtır, din ise her zaman kolay ve ilgi çekicidir. Tasdik ettiğimiz anda zor olan kolay olacaktır. İbadetler bizim yol azığımızdır, bu yollarla biz rabbimiz ile irtibatımızı sağlamlaştırıyoruz

Çağrıcı Hoca devamında:”Oruç zenginlere yoksulların şartlarını yaşatır, dayanışma iradesini geliştirir. Bu tesir daha ramazanın ilk gününde hissedilir. Zekât, fitre ve kurban adeta orucun anılan tesirinin pratiğe yansımasıdır. Bütün dinlerde paylaşma öğütlenir ama paylaşmanın farz (dinen zorunlu) oluşu İslam’a özgüdür. Zekât ibadetin her zaman da vermek mümkündür. İnsanımız bu ayda daha fazla sevap kazanma arzusu ve yardım için bir gerçektir. Ayrıca fıtır sadakası ve sadaka hayır poşetleri ile daha fazla ibadet ile meşgul oluyor müminler.

Mustafa Çağrıcı Hoca der ki. “İslam dünyada en çekici dindir, çekiciliğini korumasını sağlayan sebeplerin başında kapısının geniş olması gelir. “Lâ ilâhe illallah Muhammed ün Resûlullah” diyen herkes eşit Müslüman muamelesi görür. Bu iki cümleyi kavramak için derin bilgilere ihtiyaç yoktur; çünkü “Lâ ilâhe illallah” bölümü, genellikle insanlığın zaruri gördüğü bir Yüce Yaratıcı inancının yalın ifadesidir. “Muhammed ün Resûlullah” bölümüyse beşerî âlemin ilâhî âlemle bağlantının mahiyetini özetler ki, bu da evrensel bir inanç olarak insanlık vicdanında hep var olmuştur.

İslâm’ı çekici kılan bir başka unsur, Peygamberimizin tanımlamasıyla “müsamahakâr / kolaylaştırıcı hak din” oluşudur.” Ramazan ayında oruç tutamayanlar için fidye verebilir, gücü yetmiyorsa alır.

İslami bir yaşantının isteyerek yapılabilmesi için “güzeli tasdikten” geçer. Seven kusur aramaz, oruç kendisi bir ödüldür.

Ramazan ayı başlar ilk günler alışmadır, üç gün sonra normalleşir. Müminlerin balayı gibidir çabuk geçer. Bu günlerin kıymetini bilmemiz dünya ve ahretimiz iyi olacağı muhakkaktır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - RAMAZANIN CAZİBESİ ÇEKİCİLİĞİ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları