RAMAZAN YAKLAŞTI

Mustafa Örki

08-04-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Ömrümüz neden Ramazan olmasın? Mümkün mü? Evet. Nasıl olacak? Ramazan ayında ne yaptık, neler yapmalıyız? Oruç tutarız, kısaca oruç tutmak yeme-içme ve cinsi münasebetten uzak durmaktır. Bu arada Namazlarımıza teravihi ekleriz. Sonra ve sahur iftar yaparız. Kısaca helal ve meşru olanlardan bir süreliğine uzak durmakla, kendimizi terbiye ederiz, irademizi güçlendiririz. Ramazan bitiminde inancımızı yaşamaya devam ettiysek hayatı ramazanlaştırmışızdır.

Dinimiz yasaklardan ve emirlerden oluşur. Ramazan ayında biz bunun eğitimi yapmış olduk, yapılabileceğini gösterdik gösteririz. Neden diğer gün ve aylara taşımayalım. Ama ortada bir gerçek var bu yaşantıyı diğer günlere taşıma da sıkıntılarımız var.

Şimdi sağ olanlara yeni bir ramazan ve bir fırsat var. Kur'an bize “Hayat veren şeylere davet eder”

Namaz için camiye gidiş gelişlerimde tavuk besleyen komşularımız var. Tavukların kümes çıkışları veya yiyecek bulduklarında uçarak gidiyorlar. Tavukların coşkulu yaşantıları hoşuma gidiyor, bana da ilham veriyor.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) için o hayatı başladığı frekansta bitirdi diye not düşmüş âlimlerimiz. Osmanlı dedelerimiz savaşlara giderken Mehterle orduları götürmüşler, sanki düğüne gider gibi gitmişler, iki güzelden biri olunca iş başka olmuş. Mehterle yürüsek? Kulluk hayatımız daha mı güzel olacak.

Bizim kulluğumuzun coşku içinde geçmeyişinin nedeni hayatın monotonluğu, zorlukları olmasıdır. Sevgiliden en sevgiliden gelen mektup bize mehter marşı gibi heyecan veriyor vermeli. Kulluğumuz, hasenat ve salihatımız coşku içinde olabilirse ki mümkündür. O zaman tavukların neşesi coşkusu gibi bizimde kulluğumuz coşku ve neşe içinde olabilir.

Yahya Kemal Beyatlı ünlü şiirinde; “Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik/ Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik” derken hamasi bir duygu seli değil Osman askerinin ruh halini seslendirmiş.

“Namaz, camiden çıkınca, Hac, Mekke’den dönünce, Ramazan, oruç bitince başlar.”” N. F. Kısakürek

Her Ramazan, akıp giden hayat ırmağımızın yönünü gözden geçirip, hayırlı yöne doğru değiştirebilmek için mübarek bir fırsattır. Ramazan, mümin bir kulun Rabbiyle daha da yakınlaştığı, esas görevlerini daha iyi idrak ettiği manevi bir uyanış zaman dilimidir.

Ramazan geldiğinde tüm ülkeyi bir rahmet örtüsü kaplar. Televizyon kanalları, şirketler, faaliyetler de bu merhamet ikliminden nasiplerini alırlar. Bu manevi coşku sayesinde insanlarda gözle görülür bir biçimde dine yakınlık ve bunun yansımaları ortaya çıkar.

Birçok insan Ramazan ayında kazandıkları güzel özellikleri (namaz, huşu, duyarlılık…) ne yazık ki bayramdan sonra yavaş yavaş yitirmektedir. Oysaki önemli olan bu kutlu ayda kazandığımız nurani özellikleri ömrümüzün sonuna kadar da devam ettirebilmektir.

Ramazan vesilesiyle beş vakit namazını kılmaya başlayan ve bunu devam ettiren birçok insan vardır. Yine birçok insan da bu kutlu ayda başladığı “hayırlı düşünme ve konuşma” davranışı sayesinde yürek ve ağızlarını terbiye etmede büyük mesafe kat etmişlerdir. Öyle ya, düşüncelerimiz ve ağzımızdan çıkanlar da Rabbimizin rızasına uygun olmalıdır. Ramazan bu tür insanlara artık sadece on bir ayın değil, ömürlerinin sultanı haline gelmiştir. Ramazanda kazanılan güzel özellikler devam etmediği takdirde gaflet seli bizi yine esir alacak, dünyevi koşuşturmacalar bizi Rabbimizden ve O’nun rızasını kazanmaktan uzaklaştıracaktır. Çünkü bu ahiret yolunda her bir gün, hatta her bir an paha biçilemezdir.

Her ramazan öncesi yaptığımız ön hazırlıklar heyecan olarak bizi hazırlamaktadır. Hilalin gözetlenmesi, sahur ve iftar hazırlığı gibi davranışlarımız bizi ruhen heyecan verir vermesi lazım.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - RAMAZAN YAKLAŞTI
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları