5 Ağustos 2021 Perşembe

RAMAZAN KUTLAMA AYIDIR

Mustafa Örki

07-05-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“Şehrü ramazan/ramazan ayı öyle bir aydır ki…. Allah'ın size doğru yolu göstermesine karşılık onu ululamanız içindir, böylece de ona şükretmiş olabilirsiniz.”Bakara/’2,185

Ramazan ayı Kuran’ın indirişlinden dolayı bir nevi kutlama ayıdır. Kutlamanın nasıl olacağını, neden olacağını da öğrenmiş oluyoruz. İnsanın vahye ihtiyacı vardır, diğer varlıkların bitki-ağaç hayvanların böyle bir ihtiyacı yoktur. Ramazan ayında oruç tutmak sevinmektir, sevincimizi artırma yollarından biri de paylaşmaktır. Sevinmek ölçülü olmak demektir, karnaval havası içinde olmayacağı da bir gerçektir.

Ramazan ayında bayramı hissetmek bir nevi bu melekleşmedir, çünkü melekler yemez-içmez. Karşılama yapmak böyle olur, hoş geldin sefa geldin, sefa getirdin. Bu anlayış sonucu Rabbimiz kullarına daha çok güzellikler vereceğini bilmek ve anlamaktır. Kısaca şuurlaşmaktır, çünkü Allah vaadinden dönmez.

İnsanın meleklerden üstün olmasının bir hikmeti ve göstergesi Ramazan ayında kendini gösterir. Hani Melekler yeryüzünün halife olması şerefini insana vermesini itiraz etmişlerdi de Rabbimiz “Gerçekten ben sizin bilmediğinizi bilirim” Bakara/2,30. Melekler yemez ve içmez böyle bir ihtiyaçları yoktur, ama insanın ihtiyacı vardır.

Oruç tutmakla rabbimizin doğru söylediğini ispat etmiş oluyoruz, bu şereftir bahtiyarlıktır. Her iftar, her bayram bizim için sevinçtir sevinebiliriz. Kulluk yapmanın bize getirdiği mutluluk bu olsa gerek.

Ne yaptığımızı bir bilsek, kulluk yapmayanlar ne kaçırdıklarını bir bilseler. Mazeret kapıları kapanmıştır, neden? Daha ne olsun ki, kitap ve resul göndermiş, akıl vermiş. Tüm mesele özen gösterme ve ciddiye almada yatıyor.

Ramazan bitimindeki bayramı inşallah yaşarız, kutlamanın nasıl olacağının bir başka göstergesidir. Ahirette hayatını ramazanlaştıranlar ise asıl kutlamayı yaşayacaklardır.

Tüm mesele haram olan ne varsa bırakmak meşru olan yapmaktan geçiyor. İmsak ve iftar arası kendimizi belli şeylerden koruduğumuza göre demek ki istersek diğer gün-aylarda biz bu tavrımızı sürdürebiliriz. İslami bir hayat zor değil, istemek arzu etmek azmetmek gerekiyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - RAMAZAN KUTLAMA AYIDIR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları