RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ (5)

Ergül AYKOL

07-05-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Ramazan ayının en önemli özelliklerinden biri de, özellikle çocuklar için RAMAZAN TATLILARIYDI. Ağda halinde rengârenk bir tatlı vardı. Çubuğa sarılıp çocuklara verilirdi. Helvalar, akide şekerleri çocuklar için vazgeçilmez ağız tatlarıydı.

Ramazan Bayramı bayram namazından sonra başlardı. Bu bayramda bolca tatlı ve şeker ikram edildiği için bayramın adı Şeker Bayramı olarak da anılır. Namaz sonrası kabristan ziyareti başlar, ölülere saygı gösterilerek dualar okunurdu. Daha sonra akraba ziyaretleri başlardı. Herkes en yeni giysilerini giyerdi. Konuklara şeker ve tatlı ikram edilmesi adettendi.

Çocuklar için bayram sevinçli bir gündü. Çünkü çocuklar büyüklerin ellerini öperler, harçlık ve bahşiş alırlardı. Bazı evlerde mendil, lokum, çorap gibi hediyeler de verilirdi.

Her şehirde bir bayramyeri vardır. Bayramyerlerinde envai çeşit tatlı satanlar, baloncular, uçurtmalar, salıncaklar, oyuncaklar, arabalar,bebekler, kağıt fenerler, lastik toplar, mantar tabancaları , çat patlar daha neler neler satılır. Talih oyunları, tavşan ya da talih kuşlarına çektirilen maniler, olurdu. Ödüllü nişan talimleri yapılırdı.Halka atılır, halkayı geçirenler ikramiye kazanırlardı. Boks talim topu olurdu. Kim güçlü vurursa o birinci seçilirdi. Kabare tiyatroları, şarkıcılar, ayrı bir bölümde yer alırdı.

Dürbünle bakmak, slayt gösterileri, Eiffel kulesi, sen nehri görüntüleri hepsi para tuzağı görüntüler. Ençok satışı da tatlıcılar keten helvacılar yapardı. Şuruplar, limonatalar, ayranlar bol müşteri toplardı. Bizim çocukluğumuzda daha koka kola gibi milde delen içecekler icat edilmemişti.


Geldi Ramazan ayı
Yendi temcit pilavı
Akşam iftardan sonra
İçelim demli çayı.

Oruç tutmak izzettir,Bilene bir lezzettir
Onbir ayın sultanı, Mü’minlere rahmettir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ (5)
Ergül AYKOL - Diğer Yazıları
Bütün Ergül AYKOL Yazıları