RAMAZAN AYI

Mustafa Örki

21-04-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

”Öyleyse yalnız beni anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin, sakın nankörlük eymeyin”2,152

Bilindiği üzere Ramazan ayı İslam geleneğinde özel ve önemli bir zaman dilimi olarak kabul edilir. Bu ay diğer aylardan farklı adeta ibadetler bir araya toplanmış gibidir. İnsanın geometrik hali gibidir. İnsan ayakta olur, ama oturması ve yan üzerine yatması halinde hep Allah ile beraberdir. Aslında boş alan yoktur, her halde Allah ile beraberdir ve ibadet etme imkânı bahşeden bir durumdur

Ramazan ayında namaz-zekât, sadaka, hayır hasenat, yanında oruç zaten bu ayda tutulur. Eskiden Ramazan Umresi yapılırdı. Maalesef bu yıllar Pandemi engelledi.

Ayrıca bu ayda Kuran’la haşir neşir olarak, istiğfarda bulunuyor ve kendi kendimizi hesaba çekerek manen arınmaya çalışarak gibi birçok hayırlı amele de vesile olunabilir. Salında ramazan ayı bir mekteptir okunur, almanın ve vermenin eğitimi yapılmış olur, yeter ki şuur olsun!

Okul günleri bitecek ve elimize okumamız için bir karne verilecek ve “Oku kitabını” denilecek. O gün kim sevinir kim üzülür bilmiyoruz. Ama Ramazan mektebinde derslerini iyi çalışanlar için Allahın rahmetini ümit etmeleri gerekir.

Ramazan ayı ve içindeki bu aya has ibadetler aslında bir ödüldür. İnsanımızın büyük çoğunluğu az-çok bu nimetlere karşı tavrı iyidir. Ama şurası da muhakkak ki yeteri ve olması gereken kadar değildir. Olması için bilinmesi gerekenler var, bilgi açısından çok fazla problem olmadığı kanaatim var. Sorun önemini idrak etmekte düğümleniyor. Rabbimiz Kuran’da defalarca hatırlattığı gerçekler var bunların başında biz Allah’ı unutuyoruz.

Kelime-i tevhid üzerine bina edilen temel ibadetlerimiz var bizim. Namaz-zekât, oruç ve hac gibi, bu ibadetler olmalı ki istikametimizi kaybetmeyelim, dengemiz bozulmasın. Her şeyden önce Allah’ı ahireti unutmamalı ve önemsemeliyiz.

”Öyleyse yalnız beni anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin, sakın nankörlük eymeyin”2,152

Rabbimizin fıtratımıza yüklediği tüm duygular iyi ve güzel olduğu kadar yerindedir. Aşırılığa gitmemesi için dengede tutmak gerekir. İslam denge dinidir, ibadetler duygularımızın dengede kalmasını sağlar.

Bu duygulardan biri de unutmaktır ki, bir nimettir. Acılar ve sevinçler zamanla unutulmasaydı hayat yaşanmazdı. Her nimet gibi unutmanın da bir geri tehlike bölgesi var. Dünya meşgalesinin içine bir giriyoruz sonra birçok şeyi unutuyoruz sanki. Kendimizi ölümü ahireti ve en önemlisi Allah’ı unutuveriyoruz.

2020 yılında yaşadığımız salgın bizlere bu işin şakasının olmadığını hissettirmiş olması lazım. Dini yaşantımızın artmış olması gerekir. Hayatta yaşadıklarımız Korana gibi bize unutanlar gibi olmayın, önemseyenlerden olun diye ikaz ediyor sanki. Umarım dini anlayışımız artmıştır.

Bu işte faturayı Şeytana keseceğimiz bir gerçek o olmasa biz unutur muyduk? Evet, bu işin içinde O var ama tesiri ne kadar? Ya kendi kusurumuz ne olacak? En iyisi bu meseleyi doğru anlamaktan geçtiği bir gerçektir. Bilgi biz iyiliklere sevk edecek kötü olandan alıkoyacaktır. Çare var mı? Elbette nereye başvuralım? Kitap var.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - RAMAZAN AYI
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları