5 Ağustos 2021 Perşembe

RAMAZAN 

Mustafa Örki

14-04-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

“Ey iman edenler” Bakara/2,183

İman nedir? “Böylece sana emrimizden bir ruh vahiy ettik. Sen, kitap nedir, iman nedir bilmiyordun. Ancak Biz onu bir nur kıldık; onunla kullarımızdan dilediklerimizi hidayete erdiririz. Şüphesiz sen, dosdoğru olan bir yola yöneltip iletiyorsun.” Şura,52 Bu ayette geçen bildi anlamına gele ‘dera’ sıradan bilme manasına değildir özüne vakıf olma, hakikatine ereme manasınadır.( Ragıp)Rabbimizden duam: imanın ne olduğunu anlayan kullarından olmayı Rabbim bizleri de Muaffak eylesin! Âmin!

İmamı Maturidi iman konusunda der ki: “Kulun imanla emredilmesi, iman eden hakkında ilâhî mükâfat haberlerinin, yüz çeviren hakkında da azâb haberlerinin vârid olması olduğunu, işte bütün bunların imanın kullara ait olan bir fiil olmayı gerektirdiğini belirtmektedir.” Tüm bunların olması için insanın aklının olması yeterlidir

“Hz. Peygamber’in de, amellerin en efdalinin ne olduğu kendisine sorulduğunda (içinde hiçbir şüphenin bulunmadığı iman) şeklinde cevap verdiğini ifade etmektedir “ hadis İnsanın, Allah Teâlâ karşısındaki ubûdiyyetini ortaya koyan asıl unsurun, onun gerçekleştirdiği fiiller değil, benimseyip bağlandığı inançlar olduğunu kabul etmektedir.

Rabbim bu duyuru karşısında imanı artan kulları içerisine bizler de dâhil etsin! Âmin! İman sadece bir kalp işi değildir. İman kazanılır demiş ilim sahipleri. Ramazan ayı olunca Allah’a itimadı olanların bu aya mahsus ibadetler yanında diğer ibadetlerimizle biraz daha artacak. Mazereti olmayanlar için hayat sahurda başlayacaktır. Sahur felahtır, belimizi dik tutmak için birkaç lokma bir şeyler yiyeceğiz. Sonra niyetleneceğiz Allah’ım ne sevimli şey niyet etmek. Senin rızan için oruç tutacağım demek.

Sonra sabah namazı, biraz kestirme ve öğleye kadar işimiz neyse başına geçme. Namaz ibadetlerimizin içine bir de teravih eklenecek. İşimizin en güzel taraflarından biri iftar vakti olacaktır. O anda kısmi bayram edeceğiz, vücudumuz sevinecek.

İmanımızın ve inancımızın gereği yaptığımız tüm ameller bizi inşallah cennete, Rabbimizin rızasını taşıyacaktır. Ahiret inancı bizim için umuttur, motive eden en güzel itici güçtür. Yaşayan her insan bilir ki bu hayat bir gün bitecek. Kısa bir o kadar meşakkatli bu dünyanın anlamı ancak merkezinde Allah olan bir inançla sağlanır, anlaşılır. Yoksa yaşa bin bir çeşit uğraş içinde bulun sonra bırak git.

Ramazan ayı imanımızı yeniden inşa etme mevsimidir, yırtılan sökülen yerlerimizi tamir etmektir. Bu aya hürmet gösteren ve bu ayda yapılması gereken tüm ibadetleri yerine getirmeye çalışan kardeşlerimizin ibadetlerini Rabbim Kabul eylesin, bayramı yaşamayı cümlemize nasip eylesin.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - RAMAZAN 
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları