RAĞBETİMİZ

Mustafa Örki

18-02-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

“Kendini bilmez beyinsizlerden başka, kim İbrahim’in dininden yüz çevirir? Elbette biz onu dünyada seçip peygamber yaptık. Âhirette de o mutlaka salihler arasında olacaktır.” Bakara/2,131
Recep ayına girdik bu ay Ramazanın habercisidir. Ramazan ayı ise vahyin inmeye başladığı bir aydır. İndiği gece kadir gecesidir ve bin aydan hayırlıdır.
Halkımızın bu kutlu zaman dilimini ruhen hazırlanmak adına üç aylar yani Recep, Şaban ve Ramazan ayına farklı bakmıştır. Kadir gecesinin değerli oluşundan dolayı da üç ayların başlangıcı ve ilk Cuma gecesini de Regaip olarak nitelendirmiştir.
Regaip rağbet edilen demektir bunun tersi yüz çevirmek manasınadır. Mealini verdiğimiz ayette Dinden yüz çevirenlere rabbimiz akılsız olarak ifade ediyor. Rağbet edenler onura edildiğini belirtiyor. Örnek olarak da kendisine kitap değil sahife verilen Hz. İbrahim örnek olarak gösteriliyor.
Peki, biz ne anlamalıyız? Recep ayı sonrası gün ve gecelere nasıl bakacağız? Kur'an gibi ilahi rehber olan bir kitaba bize ikram eden Rabbimize karşı şükür vazifemizi ifa etmeye devam etmeliyiz. Recep ayı ve sonradan konulan ve adı Regaip gecesi olarak isimlendirilen bu tür ve geceler için Kur'an ve sünnette ne var bilmeli ve ona göre harekât etmek faydalıdır.
Şunu bilelim ki ilim erbabı kişiler hususi bir ibadetin olmadığını kayıt düşmüşler. Buna rağmen nafile olan oruç ve namaz ve sadak türünde hayır hasenat yapmak her zaman için iyidir. Aslında bu tür ibadetlerin hususi yeri ve zamanı yoktur. Makbule geçen ihtiyaç sahibi insanlara merhamet ermek cömert davranmak ta Müslümanların vasfı ve şiarıdır.
Allahın rahmetime merhametine mazhar olmak isteyen kardeşlerimize bu Pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi insanların derdini ihtiyacını şu soğuk günlerde arayıp bulmaları kadar iyi bir şey olamaz.
Nafile türünde yapılan ibadetlere bir şey diyemeyiz, ama dindarlığa bu tür şeylere indirgemek işi tam anlayamamadır.
Rağbetimiz olmalı ve olsun baki kalan bu gök kubbede hoş sada misali kalıcı ve devamlı olanlar olursa iyi olur. Rabbimizin bizden istediği şeydir. Üç aylar ve içindeki gün ve geceler hayırlı bereketli olsun. Kulluk programımızı bir üst dereceye çıkarmamıza sebep teşkil etsin. Bugünler hastalarımıza Rabbim şifa versin.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - RAĞBETİMİZ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları